avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate bigben

Activitate bigben

buna ziua,am o intrebare sau o nelamurire,,,conform (1) În situaţia în care funcţia publicã de conducere de secretar al comunei
este vacantã sau temporar vacantã şi în cadrul autoritãţii sau instituţiei publice
nu existã persoane care îndeplinesc condiţiile prevãzute la art. V alin. (1) din
Legea nr. 251/2006, astfel cum a fost modificatã prin prezenta ordonanţã de
urgenţã, şi la art. 57 alin. (6) lit. a) din Legea nr. 188/1999 privind Statutul
funcţionarilor publici, republicatã, cu modificãrile şi completãrile ulterioare,
funcţia poate fi exercitatã cu caracter temporar şi de persoane care nu îndeplinesc
ambele sau niciuna dintre aceste condiţii,,,,,,in cazul meu tinind cont ca mai am 3luni pina la absolvirea facultati(drept zi) ma pot incadra pentru functia de sef serviciu temporar vacanta sau nu,,,,,,ori cum se discuta si mai sus raman cu atributii delegate in plus si atita tot!Sau aceasta exceptie se refera doar la functia de secretar de comuna!!!


Va multumesc,o zi buna
multumesc pentru raspuns acum din raspunsurile primite din partea voastra ,puse cap la cap si analizat Legea 188/1999,...etc,,, m/am lamurit partial!
In institutie sunt destui cu studii superioare in alte compartimente,problema ca nu vor sa vina de la acele compartimente, la POLITIA LOCALA trebuie sa iti bati capul cu o gramada si ASA SOLUTIA SALVATOARE II INCARCAM PE URMATORUL CU ATRIBUTII CIT MAI MULT,,ADICA SUSNUMITUL FIIND GRAD SUPERIOR,,,,,,FARA A FI RENUMERAT SI PRESTIND ACEEIASI MUNCA AI EXCOLEGILOR MEI(SEF SERVICIU/BIROU)-ECONOMIE LA BUGET-3 IN 1,,,,,,,,EXACT CUM ZICEA SI TANJIANI,,,,,,Din pacate atat timp cat se continua genocidul pe care conducatorii il numesc reforma in administratie..., aveti de ales intre a lupta si a suporta consecintele (pentru o salarizare de mizerie) sau sa cautati alt loc de munca
Multumescpentru raspuns,la fel i-am adus la cunostiinta si colegei de la resurse umane,dupa cum am vazut si pe forum si ce se petrece in sistemul bugetar,,,vom indura si suporta cit mai multe atributii,,,sa fim incarcati precum magarusi,,, FARA SA FIM RENUMERATI!!!In situatia data voi refuza in scris cu riscul de a fi dat afara in conditiile in care in acest moment sunt incarcat la maxim cu atributii altor colegii care la rindul lor au plecat la mai bine!ALTA SOLUTIE DECIT SA NU ACCEPT ACEASTA SITUATIE CE POT FACE SAU CE SFAT IMI PUTETI DA!!!

In cazul meu,Politist Local Superior anul 4 drept zi,in curs de finalizare.
Dintr-un nr de 24 de politisti locali prin restructurare am mai ramas doar 8 in acest moment.
1.Sef Birou/Serviciu se transfera la alta institutie iar ordonatorul de credit mi-a adus la cunostiinta ca va trebui sa preiau eu atributiile Sefului de Birou/Serviciu.
Mentionez faptul ca avand in vedere ca pina la finalizarea facultati si obtinerea licentei mai sunt 3 luni,iar cit priveste problema de conducere va trebuie sa finalizez si masterul(inca un an).In aceasta situatie pot ocupa functia temporar pina la finalizarea studiilor!!#-o