avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1045 soluții astăzi
Forum Activitate magdai

Activitate magdai

exista martori dar si declaratiile copilului date in fata unui psiholog si a altor persone .Trebuie sa fac plangere la parchet sau actiune direct in instanta?
Buna ziua,
In anul 2010 am divortat de sotul , minorul mi-a fost incredintat prin hotarare definitiva si irevocabila dar nu inainte de a trece printr-o ordonanta presidentiala , apel recurs ..toate intentate de tata.Asa cum spuneam copilul mi-a fost incredintat iar prin aceasta hotarare tatal are program de vizita in primul si al treilea weekend din luna , vacante.Desi am fost maleabila pe tot parcursul procesului dar si dupa , tatal nu tine cont de hotarare, de la 3 oct.2011 vine in fiecare dimineata la scoala pt a ma verifica atat pe mine cat si pe copil, imi aduce jigniri de fata cu acesta dar si in public, asculta la usa , la geam ,Copilul este vizibil afectat , am cerut ajutorul psihologului de la scoala , logopedului , invatoarei , politiei .. Ma ingrijoreaza atitudinea schimbatoare a copilului dar si a tatalui, acesta spune ca are dreptul sa-si viziteze copilul oricand vrea , sa faca ce vrea.Copilul mi-a povestit ca atunci cand merge la tata ii da bani sa spuna ce face mama, ba mai mult tatal doarme gol langa copil si il indeamna sa puna manuta pe organul genital al acestuia.Va rog sa-mi dati un sfat juridic imi doresc sa am un copil psihic sanatos , mentionez ca niciodata nu am vorbit tatal de rau in fata copilului ba mai mult l-am incurajat sa-l respecte.Tatal m-a amenintat cu un nou proces de reancredintare , o noua audiere a copilului si aici mai adaug alte procese in curs deschise tot de acesta.Momentan nu am primit niciun raspuns de la politie, adaug ca tatal din 2009 pana in prezent a platit pensia alimentara doar de trei ori adica 165 ron in ultimile trei luni.