avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 833 soluții astăzi
Forum Activitate ironman

Activitate ironman

Puteti sa imi precizati textul legal care spune ca angajatul nu este obligat sa depună concediul medical la ambii angajatori?
ma iertati ca insist, insa as vrea sa stiu daca nedepunerea acestor concedii si la angajatorul unde nu am norma de baza insemna incalcarea vreunei dispozitii legale, si daca reprezinta infractiune, contraventie....ceva. Daca prin nedepunere, s/a cauzat vreun prejudiciu cuiva?
ironman a scris:

Eu sunt angajata cu contract de munca pe durata nedeterminata la doi angajatori de stat. Trebuia sa depun concediile la ambii angajatori?
Precizez ca unul dintre acestia (nu cel la care am functia de baza) este o institutie de învăţământ, iar in perioada concediilor medicale am rugat colegii profesori sa ma suplineasca, eu ridicand venitul integral. În acest timp, de la celalalt angajator am ridicat indemnizatia de concediu medical (de regulă pentru copil bolnav în varsta de pana la 7 ani).
Daca nu am depus si deci nu am solicitat plata de la ambii angajatori, am gresit? Sunt pasibila de vreo raspundere?
Multumesc!


Fac precizarea ca stiu ca acesti doi angajatori aveau obligatia sa-mi plateasca concediile medicale, dar intrebarea este: pe mine ma obliga vreo dispoziţie legală sa depun concediile si la cel la care nu aveam norma de baza?
Eu sunt angajata cu contract de munca pe durata nedeterminata la doi angajatori de stat. Trebuia sa depun concediile la ambii angajatori?
Precizez ca unul dintre acestia (nu cel la care am functia de baza) este o institutie de învăţământ, iar in perioada concediilor medicale am rugat colegii profesori sa ma suplineasca, eu ridicand venitul integral. În acest timp, de la celalalt angajator am ridicat indemnizatia de concediu medical (de regulă pentru copil bolnav în varsta de pana la 7 ani).
Daca nu am depus si deci nu am solicitat plata de la ambii angajatori, am gresit? Sunt pasibila de vreo raspundere?
Multumesc!