avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 257 soluții astăzi
Forum Activitate Alidoi

Activitate Alidoi

Buna ziua, am intrat in pensie de varsta fara limita de varsta in 1996, pentru un handicap locomotor congenital. Vechimea la intrarea in pensie era de 27 ani si cateva luni (cu tot cu sporul de ani acordat grupaei a2a, deoarece am lucrat in sectie de contagioase, 20 ani fara spor). Spor de grupa (ca si venit) nu mi s-a acordat deoarece mi s-a comunicat ca nu pot beneficia de doua legi. Dar la 60 ani am intrat in pensie de varsta, iar incepand cu 1998(post protezare de sold) am lucrat la un cabinet particular cu carte de munca, deci la intrarea in pensie de varsta avem peste 30 ani lucrati. Cu toate astea mi s-a comunicat ca tot nu pot beneficia de spor de grupa(ca si venit), deoarece nu am 30 ani de cotizatie. Va rog sa ma lamuriti. Multumesc
As dori sa stiu daca un demisol cu o inaltime de 2 m deasupra solului este considerat ca si parter. Peste acest demisol este construit un etaj si se mai doreste sa se construiasca inca un etaj si o mansada. In acest caz in curtea mea nu o sa mai fie nici un pic de soare. Cladirea este construita pe mezuina, cu acordul meu, dar nu mi-am dat acordul pentru o cladire de asemenea inaltime. Ce pot face?