avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1472 soluții astăzi
Forum Activitate MariaB59

Activitate MariaB59

Buna ziua,

O sa fac o cerere scrisa insa cu executarea silita ce nu a fost incuviintata executoruui, dar care a fost pusa in aplicare din initiativa acestuia ce fac? Cum ar trebui sa procedez?
Buna ziua,

Am facut un credit la [editat] acum 3 ani si ceva in valoare de 4.400 ron, credit la care din diverse motive nu am reusit sa achit ratele la timp. Dupa presiunile facute de cei de la [editat] (veneau acasa in fiecare luna) am inceput sa platesc cate putin din putinul meu (am ramas fara loc de munca ca sa o spun direct), toate bune pana cand am avut o problema de sanatate si la fel iar nu am mai platit si cand m-au contactat din nou dupa cateva luni cei de la [editat] mi-au comunicat ca am de plata 8.000 si ceva de lei (dupa ce am platit detul din creditul initial), le-am cerut sa vad in ce baza au majorat suma insa nici pana in ziua de azi nu mi-au trimis acel desfasurator sau cum se numeste.
Problema e ca nici nu am mai platit iar acum un birou de executor judecatoresc m-a dat in judecata, dar din fericire Judecatoria a respins cererea: "Respinge cererea avand ca obiect incuvintarea de executare silita, formulata de [editat]... prin mandatar [editat]...., ca fiind nefondata".
Insa executorul judecatoresc mi-a trimis acasa la o luna dupa ce am primit aceasta comunicare de la Judecatorie o "Comunicare Somatie" prin care imi cerea sa achit in termen de o zi suma de 9.500 ron.
Nu am bagat de seama aceasta somatie (o greseala se pare) iar acum patronii firmei unde m-am angajat au primit o "Comunicare Adresa Infiintare Proprire" pe numele meu in baza dosarului unde NU i s-a incuviintat executarea silita. Mai grav e ca si scrie in acest act semnat si stampilat de ei: "Solicitam infiintarea propririi intrucat prin incheierea nr. data - pronuntata de Judecatoria .... in dosarul ...... s-a incunviintat executarea silita a titlurilor executorii susmentionate".
Am fost azi la judecatorie si o doamna consilier juridic mi-a dat cateva informatii, in prima faza doamnei nu-i venea sa credea de ce greseala s-a putut comite si mi-a spus ca singura optiune este sa contest proprirea pentru ca executarea nu mai pot deoarece au trecut cele 15 zile.Mi-a spus ca ma costa 195 ron un timbru si 1.000 ron onorariul unui avocat. Nu mi se pare corect ca eu sa platesc niste bani deoarece un executor incalca legea si face abuz.
Eu vreau sa platesc acest credit desi am si am avut multe probleme destul de grave insa vreau sa vad pe ce baza mi-au marit suma pe care trebuie sa o restitui si as vrea sa nu mi se faca proprire pe salariu ci sa merg eu sa platesc, sefii mei nu agreeaza astfel de situatii si e posibil sa ma dea afara de la locul de munca si atunci chiar ca nu o sa mai am de unde sa platesc.

Vreau si eu un sfat, cum trebuie sa procedez in acest caz. Decat sa dau 1.200 lei unui avocat doar ca sa ma scape de proprire mai bine dau banii astia la banca.
Se poate si altfel?

Multumesc frumos celor care isi fac timp sa-mi ofere un sfat!