avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1761 soluții astăzi
Forum Activitate catanamihaela

Activitate catanamihaela

Buna ziua! Va rog frumos sa ma ajutatisi pe mine cu un raspuns.
In anul scolar 2010- 2011 am predatla o scoala generala. Contractul meu a fost pe perioada determinata de un an. La 1 septembrie 2011 scoala s-a comasat cu liceul din localitate. Eu nu mi-am mai gasit post si m-am gandit sa depun actele de somaj...si de aici incep problemele: in stagiul de cotizare apar 11 luni platite de scoala generala si ultima luna, august, platita de liceu; astfel mi-au trebuit doua adeverinte de vechime ( nu am carte demunca): 11 luni pe scoala generala si ultima luna pe liceu. Dupa multe insistente mi s-au dat dar cei de la somaj nu-mi accepta dosarul fara decizie de incetare a contractului. D -na directoare de la liceu nu vrea sa-mi dea spunand ca nu este nevoie, avand contractul pe perioada determinata. Cei de la somaj nu imi primesc dosarul doar pe baza deciziei de la Inspectorat cum ca am fost incadrata in anul scolar 2010- 2011. Intrebarea mea este daca pot depune dosarul pt somaj fara aceasta decizie, avand contractul pe perioada determinata. Va rog sa-mi raspundeti! Nu stiu la cine sa mai apelez. Va multumesc!