avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 624 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters225724

Activitate ContSters225724

Multumesc pentru raspunsuri, problema s-a rezolvat.
Am casca pe care o purtam in momentul accidentului. Este crapata, daca o prezint asiguratorului o v-a lua in considerare? Oare este tarziu acum, au trecut aproape 3 luni de la accident.Vina politistului ca nu a trecut-o cind trebuia. Si de ce sa ma consider norocos pentru ca am primit starea de intretinere medie? Cum ati dedus/calculat aceasta? Oare nu este tactica mult auzita de a oferi prima data mai putin, sperind sa accepti .


Buna ziua.Va rog sa ma ajutati cu cateva lamuriri.
Am avut un accident de circulatie pe 17 iulie 2011.Eu pe motocicleta celalalt cu autoturismul.Politia a stabilit conducatorul auto ca vinovat pentru neacordare de prioritate de dreapta la efectuarea virajului la stinga de pe bulevard pentru a intra pe o strada laterala.Justificarea lui,"Nu l-am vazut".Agentul a intocmit autorizatie de reparatie catre asiguratorul vinovatului.In accident casca a crapat(o am acasa) iar ghetele si manusile moto plus ce mai aveam pe mine au disparut.Motocicleta-dauna totala.Vechime motocicleta 12 ani,intretinere f.buna,kilometri la bord-46400.Media anuala 3866 km.Solicit si primesc de la societatea de asigurari urmatorul raspuns:

Buna ziua, valoarea reparatiei de ridica la suma de 29736.38 ron.
Valoarea motocicletei in cazul in care o reparati este de 9038 ron si daca nu se repara este de 6778 ron.

Valoarea ei de nou este de 8462 euro si a fost luata din catalogul de specialitate Schwake II/2009 pg 101 pozitia 5 si a fost incadrata pe stare medie.

Casca, manusile si ghetele nu sunt cuprinse in autorizatia de la politie si nu pot fi despagubite decat se poate face dovada lor.

Nelamuririle mele sunt urmatoarele:
1-"Valoarea motocicletei in cazul in care o reparati este de 9038 ron" - se refera reparatia in regie proprie?
2-Incadrarea pe stare medie este corecta? Nu se adauga sau se scad procente pentru fiecare 1000 de km in plus sau minus functie de media anuala?
3-Cum sa fac dovada echipamentului? Cu facturi? Nu am.Au fost cumparate de pe un site german prin cineva care avea cont pe acel site.AM CASCA asa crapata si le-am trimis prin email adrese de situri care au la vinzare echipament identic.Nu e suficient?
4-Se poate atasa la autorizatia de la politie un act aditional pentru echipament?
5-Daca asiguratorul refuza totusi plata echipamentului si incadrarea pe stare buna a motocicletei pot cere plata acestora de catre vinovat si cum?

MULTUMESC