avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 990 soluții astăzi
Forum Activitate clumpy

Activitate clumpy

Răspuns la discuția pensia alimentara "in vacanta"
eu cred ca unii vorbesc doar ca sa se afle in treaba.
copilul sta in vacanta la tatal lui doar in cele 3 saptamani prevazute in hotararea de divort. banii respectivi sunt depusi oricum intr-un cont in care nu umblu decat la nevoie. oricum nevoile lunare ale copilului, care acum trece in clasa a 3-a, depasesc cu mult cuantumul pensiei alimentare stabilita acum 5 ani in raport cu nevoile de atunci ale copilului.
avand in vedere ca incepe scoala, gandeste-te un pic cam ce inseamna: haine noi, ghete, pantofi de sport, rechizite, manuale, culegeri....asta strict la inceput de an scolar.

asadar, pentru lamurire, ma gandesc in primul rand la copil. si fii sigura de un lucru: daca tatal cu pricina nu ar fi ales libertatea si traiul alaturi de mama sa, ar fi cheltuit mult mai mult cu copilul decat plateste acum pensie alimentara.

astept in continuare o lamurire pertinenta, din partea unui avocat, cu citat din articol de lege.

va multumesc.
voi incerca sa expun cat mai clar problema la care astept un raspuns:

am divortat acum 5 ani de sotul meu, la un an dupa ce el a parasit domiciliul conjugal. am stabilit de comun acord un cuantum al pensiei alimentare, avand in vedere ca fostul sot nu este angajat al unei firme ci are un pfa. instanta a stabilit dreptul de vizitare conform legii (un we din doua in doua saptamani, 3 saptamani in vacanta de vara si 2 saptamani in vacanta de iarna a copilului).
incepand de anul trecut, in timpul verii, tatal a considerat ca nu este obligat sa plateasca pensia alimentara pentru luna in care copilul este la el. situatia s-a repetat in acest an.
precizez ca nu este vorba despre o imposibilitate de plata (cand au aparut situatii in care nu a putut plati o luna, am fost de acord cu amanarea platii).
am vorbit cu un avocat care mi-a spus ca plata pensiei alimentare si dreptul de vizitare sunt doua prevederi distincte, motiv pentru care plata nu ar trebui sistata in perioada de vacanta.
pe de alta parte, si tatal sustine ca a consultat un avocat care i-a spus exact pe dos.

va rog sa imi dati o varianta corecta, daca se poate chiar cu citarea unui articol de lege.

va multumesc.