avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1504 soluții astăzi
Forum Activitate mamistefi

Activitate mamistefi

Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
ce ziceti?
[ link extern ] /
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Ce va decide instanța de recurs ?

a) va respinge recursul, reținând că pârâtul este în culpă cu privire la formularea tardivă a cererii de repunere pe rol;
b) va admite recursul și va dispune trimiterea spre rejudecare a apelului, reținând că în mod greșit s-a dispus perimarea apelului în condițiile în care în cauză intervenise o suspendare legală facultativă și nu voluntară;
c) va admite recursul și va reține cauza spre soluționare;


raspuns a
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
da, eu pe aia o am, dar nu o folosesc inca. Mi se pare ca mai e mult pana departe:D.
ati vazut asta [ link extern ]
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
asta e pt INM-isti, si mai mult ca sigur pt admiterea pe post
[ link extern ]
Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Sunt de acord cu Sim.Da, intr-adevar notarul trebuie sa faca verificari daca respectiva succesiune nu a fost cumva deschisa de altii.Tu cand vii la notar si declari ca esti unic mostenitor o faci pe barba ta si a martorilor cu care esti obligat sa vii, si care sa confirme spusele tale.
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
Isis din cate am citit, cred ca putem gasi o diferenta in faptul ca, in cazul titlului prop aparent, acesta poate fi cunoscut si de alte persoane, pe cand cel putativ nu.
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
Da, e frumos dreptul facut de oamenii, care se informeaza, care citesc( in primul rand dosarele:D) , oamenii care au constiinta lucrului facut cum trebuie , Insa sunt convinsa ca toti cunoasteti, nu unul, ci mai multi, de care va intrebati cum naiba de sunt magistrati! Ce-i recomanda?
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
singura schimbare, pe care o observ in diagonala citind, este ca nu se mai face vorbire de eseu in cadrul etapei a 2-a a interviului, ci "elaborarea in scris a unei analize cu privire la subiectul extras de catre candidat si sustinerea orala a acestuia;.

Răspuns la discuția Admitere INM 2012
Si daca esti avocat, la cabinetul tau de cand ai terminat stagiatura, de unde sa-ti iei caracterizarea! Sau ti-o faci singur si spui ce fiinta minunata esti (" cea mai minunata") si cum va avea de casigat magistatura primindu-te:P
Răspuns la discuția Admitere magistratura 2012
Neata, incepe invioarea .Haideti sa cautam teste LSAT, lasati naiba penalul............:D