avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Activitate Sorincrys

Activitate Sorincrys

Buna seara,am si eu o nelamurire poate ma poate ajuta cineva cu cateva indrumari si sfaturi.O sa incerc sa redau situatia cat pot de clar,dar recunosc ca nu ma pricep foarte bine la elemente tehnice,daca fac ceva greseli va rog de pe acum sa ma iertati,dar sa-i dau drumul cu problema:
-in urma ordonatei de urgenta data de Boc,privind restructurarea personalului bugetar,anumiti angajatori au decis ca dupa 40 de ani de loialitate si destule sacrificii personale,au decis sa-l puna pe tatal meu pe liber,invocand anumite motive fictive si abuzand de puterea oferita de scaunul de director ,daca este nevoie de sa ofer mai multe detalii va rog sa-mi spuneti.Evident ca am fost mai mult decat deranjati de aceasta atitudine si am hotarat sa-i dam in judecata.
Am cautat avocatul,am facut dosarul,ne-am intins vre-o 8 luni si am castigat procesul partial.Am cerut repunerea in functie,reintegrarea salariala si daune morale,motivate de atacul la conduita ireprosabila mentinuta de tatal meu de-a lungul anilor.Judecatorul ne-a acordat castig de cauza pentru reintegrarea in functie,drepturi salariale,cheltuieli de judecata dar fara daune.Pana aici totul fara probleme de aici apar cateva ciudatenii cel putin din punctul meu de vedere.
Avocatul nostru ne-a atras atentia ca invinuitii,fiind institutie bugetara sunt obligati sa faca recurs si ne-a sfatuit sa mergem si noi mai departe cu recurs avertizandu-ne ca recursul este atacabil.Am hotarat sa megem pana la capat si am depus dosarul pentru recurs.De aici va rog sa-mi acordati putina atentie:
-la o luna dupa tatal meu a fost reintegrat in functie,primesc un telefon de la avocat care imi spune ca in urma unei greseli de dactilografie a fost trecut numele judecatorului gresit pe decizie si ca s-a dispus rejudecarea cazului.Evident am intrebat ce se intampla cu recursul in cazul acesta,mi s-a raspuns ca se merge inainte pentru ca rejudecarea poate dura ceva timp.
-dupa ce au trecut 5 luni de la repunerea in functie si intre timp au fost 3 infatisari la tribunal,la care nu am participat pentru ca avocatul ne-a spus ca este vorba despre niste detalii tehnice,primim un telefon de la avocat care ne spune ca procesul nostru a fost respins si am pierdut irevocabil si fara dpret de apel,dar inca nu stie ce motive a invocat judecatorul si ca asteptam sa iasa deciziala la tribunal.Mi-a spus de asemea ca numai am ce face decat sa fac un recurs impotriva judecatorului,si urmatoarea mutare ar fi C.E.D.O,dar din cate am inteles vorbim despre o perioada de timp de solutionare intre 1 si 3 ani,este inutil sa va mai spun ce au insemnat toate acestea pentru noi,si in mod special pentru tatal meu.Va rog sa ma ajutati cu experienta Dvs,cu cateva sfaturi sau idei,daca este nevoie pot venii la orice cabinet pentru consultanta juridica,sper ca am fost destul de explicit daca mai este nevoie sa ofer ceva detalii va rog sa le cereti,Multumesc