avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 797 soluții astăzi
Forum Activitate Bzzz

Activitate Bzzz

Cererea de despagubire catre asigurator am semnat-o atunci cand am ridicat masina, urmand ca service-ul sa se ocupe mai departe.

Ideea este ca service-ul ma va chema in judecata pentru aceasta suma, pot sa chiem in judecata asiguratorul in acest proces sau trebuie sa platesc sumele datorate catre service urmand sa actionez asiguratorul pentru recuperarea sumelor intr-un proces separat ?
Pot sa le solicit sa imi plateasca si cheltuielile de judecata din procesul cu service-ul ?
In timp ce circulam pe autostrada s-a desprins un ornament de pe botul masinii care a zgariat un far si capota.
Farul a fost schimbat si capota revopsita dar ornamentul nu a fost despagubit deoarece este mentionat in contract ca nu se despagubesc daune la piese datorate uzurii.
Buna ziua,

In mai 2011 am avut o dauna la autoturismul proprietate personala pe care am reparat-o in baza politei CASCO, la momentul respectiv asiguratorul trimitand un mail catre service prin care este de acord cu suma de plata iar service-ul eliberandu-mi masina.
Nu am semnat nici un contract cu service-ul ci doar factura pentru reparatii, care este intocmita pe numele meu dar este mentionat si numele asiguratorului care ar trebui sa o plateasca cat si numarul dosarului de dauna.
Service-ul nu este dintre cele recomandate de asigurator dar cred ca exista un contract intre acestia din moment ce mi-au eliberat masina.

Saptamana trecuta am fost sunat atat de avocatul service-ului cat si de contabil ca factura referitoare la aceasta reparatie nu a fost platita de asigurator deoarece evenimentul care a produs dauna nu este un risc asigurat si trebuie sa o platesc eu.
Am fost amenintat de acestia cu actionarea in instanta si ca voi fi nevoit sa platesc in plus onorariile avocatilor, care depasesc suma datorata.
Mentionez ca nu am fost instiintat in scris despre refuzul la plata al dosarului de dauna de catre asigurator si nici despre aceasta datorie catre service.

Ce ma sfatuiti sa fac ? Este corect sa imi fie solicitata mie aceasta plataAtata timp cat asiguratorul a trimis un accept de plata ?

Va multumesc anticipat.