avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2034 soluții astăzi
Forum Activitate tiho2011

Activitate tiho2011

Răspuns la discuția reziliere contract?
tin sa precizez ca in antecontract este stipulat si un pact comisoriu de gradul 4 , in aceasta situatie mai trebuie inaintata actiune de rezolutiune contract?
buna ziua , in ianuarie 2008 am contractat un apartament care era la stadiu de proiect printr-o promisiune bilaterala de vanzare cumparare , termenul de finalizare si predare (implicit incheierea contractului definitiv de vanzare cumparare) 31.12.2008 . bineinteles ca imobilul nu a fost gata la data respectiva 31.12.2008 , iar apartamentul mi-a fost predat la 15 mai 2009 , contractul de vanzare cumparare neputandu-se semna deoarece blocul de locuinte nici macar nu este intabulat in CF practic nu exista nici macar la aceasta data .

Precizez ca in antecontract este stipulat ca daca vanzatorii nu-si indeplinesc obligatiile pana la data de 31.12.2011 se obliga sa achite penalizari de 0,5 % pe luna din avansul achitat de noi (avans 13750 e ) iar daca din vina noastra nu mai dorim apartamentul pierdem 5000 e din avans .
As dori sa stiu daca pot intenta proces dezvoltatorului deoarece nu mai doresc cumpararea acestui apartament si daca am sansa de a-mi recupera banii chiar cu riscul de a pierde cei 5000 e (pana la predarea apartamentului 15 mai 2009 am achitat suma de 52500 e )