avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1068 soluții astăzi
Forum Activitate daiana87

Activitate daiana87

Buna ziua..

Problema sta in felul urmator: in iarna anului trecut fratele meu a incheiat un contract de intretinere cu parintii nostri cu acordul tuturor fratilor(eu,o sora si inca un frate),fratele ne-a dat o anumita suma de banii drept "mostenire";la inceputul acestui an fratele a desfacut contractul de intretinere si acesta a fost refacut cu soramea fara a ne mai cere noua(mie si celuilalt frate) parerea sau acordul si avand pretentia ca banii care i-am primit drept "mostenire" de la fratele meu sa ii dau eu inapoi si sa raman practic fara nici un drept la mostenire.E corect ca ea sa faca contractul fara sa imi mai dau acordul si sa semnez?Iar normal ea trebuia sa dea banii inapoi pe care i-am primit eu drept mostenire.Multumesc mult
Discuție legea 175/2010
ce sanse am ca asociatia de proprietari sa isi recunoasca vina in urmatoarea pb:
am o restanta la intretinere pe care incer usor usor sa o platesc...astazi am aflat din pacate de legea 175, care presupun ca nu mai are nici o valuarea in mom de fata...ideea e ca eu la 2 zile dupa ce sa aprobat legea respectiv in 22 07 2010 am fost sa platesc o parte din datorie si nimeni nu mi-a mentionat nimic de lege sau de posibilitatea de a plati pe 12 luni intretinerea restanta fara penalizari(in ideea in care eu am penalizari de 100% in fiecare luna,nush cat este de lega dar ....).credeti k mai am vreo sansa sa se aplice din moment ce am toate chitantele pe peroada in care era activa legea.are rost sa ma duc sa fac scandal?sau ce as putea sa fac?mentionez k in perioada 20.07.2010-20.07.2011 venitul net pe membru de familie era sub 1000 lei si as putea sa fac rost de adeverinte care sa ateste acest lucru.eu vreau sa stiu dak pot oarecum sa "il acuz" pe presedintele asociatiei k nu ma anuntat cu privire la lege.era de datoria lui sa ma informeze?sper ca in mare parte ati inteles despre ce este vorba.va multumesc