avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 920 soluții astăzi
Forum Activitate adel2009

Activitate adel2009

Multumesc pentru mesaj.Probabil asa considera si angajatorii, ca nu are nici o legatura.Doar ca in Legea nr.188/1999 exista articolul 70 , aliniatul 2, care spune: Pot parti cipa la concursul prevazut la alin.1 lit.b)"- sistemul de promovare rapida in functia publica-" functionarii publici care indeplinesc cumulativ urmatoarele conditii:
a) au cel putin 1 an vechime in gradul profesional al functiei publice din care promoveaza;
b) au obtinut calificativul "foarte bine" la evaluarea performantelor profesionale individuale din ultimul an;
c) nu au in cazierul administrativ o sanctiune disciplinara neradiata in conditiile prezentei legi;
d) au urmat cel putin o forma de perfectionare profesionala in ultimul an."
Diploma de masterat si de primariat nu reprezinta oare o forma de perfectionare?
Si nu consider ca as beneficia de nu stiu ce promovare rapida, avand in vedere ca am fost promovata ultima data in luna iulie 2008.
Sunt angajata din 2003 intro institutie publica.Am deci 8 ani vechime, cu un an intrerupere pentru concediu de maternitate, am diploma de masterat si din anul acesta ,de medic primar.Sunt incadrata in functie de consilier asistent, gradul2, clasa 39.Ati putea sa-mi spuneti daca e corecta incadrarea .Dupa vechime si studii nu as putea beneficia de o incadrare superioara acesteia?