avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 630 soluții astăzi
Forum Activitate jirov91

Activitate jirov91

:((Am contractat un apartament cu 2 camere in 1978 platind acontul dupa care m-am casatorit si am achitat ratele in timpul casatoriei.Anul acesta sotul meu a decedat,fiul lui din prima casatorie la inmormintat.Eu am un stranepot si vreau sa-i las lui apartamentul,vreau sa stiu daca fiul din prima casatorie a sotului meu decedat are drept de mostenire sau succesiune la apartament,am convetuit cu sotul meu legitim 33 de ani.
Subsemnata P.I va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema;
-de la data de 08 noiembrie 1979 m-am casatorit cu P.Z..... pe timpul casatoriei am achitat impreuna un apartament cu 2 camere si dependinte ,situat in Bucuresti.
La data de 16 octombrie 2011 sotul meu a decedat,,acum se ocupa de inmormintare fiul sau din prima casatorie P.Z.I.
Subsemnata,am un nepot P.M. fiul unui nepot al meu,caruia doresc sa-i las apartamentul achitat in perioada convetuirii mele cu P.Z.
Fiul din prima casatorie al sotului meu ,are si el 2 copii,un baiat in etate de 33 de ani si o fata in etate de 29 de ani.
Va rog sa-mi raspundeti daca conform dorintei mele pot lasa apartamentul achitat in rate impreuna cu sotul meu P.Z.,decedat in prezent ,numai nepotului meu de nepot ,fara ca fiul fostului meu sot si nepotii lui sa poata emite pretentii de mostenitori asupra unor cote la apartamentul dobindit in perioada casniciei mele cu PZ.
Astept raspuns si va multumesc anticipat