avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 972 soluții astăzi
Forum Activitate marin11

Activitate marin11

Răspuns la discuția Plangere contra taximetrist
Av.Milos a scris:

DA! sau electrosoc :)


Sa stiti ca m-am gandit si eu la asa ceva, insa stiam ca sunt cazuri in care acele aparate de electrosocuri pot provoca daune grave. Daca persoana careia i se aplica un astfel de soc are probleme cardiace, acesta poate duce chiar la deces. Si sunt destul de sigur ca o parte din cei in discutie nu au dosarul medical facut corect...


Adrian.Tudor a scris:

...puteti reclama la politia rutiera dar nu sunt convins ca o sa catadiseasca sa va ia in seama.


Dvs ati dat si raspunsul. Plangerea probabil nici nu va fi luata in seama.
Daca Politia Rutiera si-ar fi facut treaba, taxiurile n-ar fi fost oprite pe trotuare sau pe trecerile de pietoni sau in intersectii si nici n-ar fi fost nevoie de interventia trupelor SPIR la orice tamponare intre un taxi si un alt vehicul...
Buna ziua,

Am observat de mai mult timp ca taximetristii sunt o specie aparte pe sosele, in sensul ca nu respecta absolut nici o regula de circulatie, ba chiar incep sa se planga de discriminare daca li se da amenda cumva...
"Murim de foame daca ne ia carnetul!"

Azi treceam strada pe zebra, pe culoarea verde a semaforului, iar un taximetrist a trecut ca din pusca pe langa mine. A oprit dupa vreo 10 metri, a dat inapoi furios si s-a dat jos sa ma injure, probabil ca de ce am avut tupeul sa trec strada prn fata lui. N-am stat la discutii cu el, nu vroiam sa iau vreun pumn si m-am indepartat repede. Din pacate n-am apucat sa retin decat firma de taxi, fara numar de inmatriculare...
Am mai citit intrebari de aici si stiu ca dispecerii nu dau informatii despre soferi.

Intrebarea mea: Ce pot face in asemenea situatii? Daca sunam la Politie, pana venea cineva (daca...), respectivul pleca de mult, si n-aveam cum sa dovedesc ca semaforul era intr-adevar verde.
Sa fie o solutie spray-ul cu piper? Vine babuinul la tine cu gand sa dea cu pumnul, scoti spray-ul paralizant si-i dai in ochi? Aici sa fi ajuns?