avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 492 soluții astăzi
Forum Activitate Nybo

Activitate Nybo

Buna ziua,

Am o nelamurire. In acest weekend am fost in oras cu cativa prieteni. Fiecare dintre noi a baut maxim 2 beri. cand am plecat acasa, unul dintre priteni (cetatean strain), a urct la volan(gresit stiu, dar explicabil) sa mute masina din fata barului unde era o parcare necorespunzatoare pana undeva pe o strada alaturata. A condus vreo 200 de metri si a parcat masina, asteptand in masina sa gasim un numar de taxi sa ne duca la hotel. Abia a oprit masina ca in spate a oprit un echipaj de politie. Au cerut actele la control, acesta a inmanat talonul si pasaportul, l-au rugat sa sufle in etilotest, a facut-o si a iesit 0,16mg/l in aerul expirat. Nici nu stiu daca trebuia sa accepte sa predea actele si sa sufle, dar cand politia o cere te supui. Dupa asta i s-a spus ca are permisul suspendat pt. 90 de zile si amenda de 300 lei in maz.24h. Am cateva intrebari:
1) Au vazut intr-adevar cand a plecat de la bar dar pana au ajuns ei el era deja parcat. E corect sa i se ceara sa sufle in etilotest cand practic el nu era in trafic? Masina era oprita.
2) I se poate retine permisul unui cetatean strain?
3) Este corecta sanctionarea cu 90 de zile suspendare a permisului pt. doar 0.16mg/l?
Stiu ca a gresit si ca nu e ok sa te urci la volan dupa ce ai consumat alcool nici macar sa parchezi masina. Dar totusi pt. 0.16 si cand masina era deja oprita cand ei au ajuns, este ok ce pedeapsa au dat?
Va multumesc