avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 915 soluții astăzi
Forum Activitate Haunter

Activitate Haunter

Cum pot utiliza filmarea ca probă, atunci când depun plângerea la secţia de poliţie? O copiez pe un CD?
Buna ziua.

Aş dori câteva sfaturi juridice pentru următoarea situaţie: unul dintre vecinii ce locuiesc cu un etaj mai jos a sunat la mine la uşă în urmă cu câteva zile şi m-a ameninţat cu bătaia pentru deranjarea liniştii publice. Astăzi, acelaşi vecin a intrat peste mine în casă şi m-a bruscat, luându-mă de mâini, pe motiv că a avut loc o altercaţie familială între mine şi mama şi s-a ridicat vocea de câteva ori. Apoi au chemat Poliţia, iar poliţiştii au spus că nu au motive să dea amendă pentru câteva ţipete. Întrebând poliţiştii ce pot face cu privire la agresiunea fizică a vecinului, mi s-a răspuns să depun plângere la secţie, dar că îmi trebuie martori. Am întrebat dacă, în caz că se mai repetă, îl pot filma cu telefonul mobil, iar poliţistii mi-au spus că filmările cu camere video de telefon nu se consideră probe în instanţă. În urma plecării poliţiei, am sunat la uşa vecinului respectiv şi am încercat să îi explic, în mod civilizat, pe un ton calm, că trebuie să ne înţelegem reciproc, menţionând că eu nu am comentat nimic atunci când ei şi-au renovat apartamentul luna trecută şi se auzeau aproape toată ziua zgomote de burghiu, ciocane şi mutat de mobilă. A fost pe loc cuprins de un acces de furie şi m-a lovit cu piciorul, iar un alt individ a ieşit din apartamentul lui m-a îmbrâncit şi au început amândoi să mă ameninţe. Evident că am urcat scările rapid, dar ei s-au luat după mine şi m-au tras de haine, ameninţându-mă că mă vor omorâ cu cuţitul. Am avut promptitudinea şi am dat drumul camerei video a telefonului mobil, apucând să înregistrez o secvenţă a incidentului, apoi am intrat în apartament. M-am gândit să sun la poliţie, dar nu am niciun martor. Să depun plângere? Cu clipul filmat ce pot face?