avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 777 soluții astăzi
Forum Activitate cristigrig1986

Activitate cristigrig1986

Răspuns la discuția l-am inundat pe vecinul.
exact acesta a fost motivul pentru care se rejudeca,din cauza expertizei.daca nici in acest moment nu achita onorariul expertizei se mai poate din nou amana cauza din acest motiv dandu-le din nou reclamantilor o perioada de timp pentru a plati expertiza.adica ma gandesc ca nu poate fi amanata la infinit judecarea din acelasi motiv ca nu este platita expertiza.va multumesc anticipat.
l-am inundat pe vecinul.nu din vina mea,deoarece conducta care s-a spart era coloana principala de apa a blocului eu avand ghinionul sa se sparga in dreptul apartamentului meu.la judecatorie vecinul a pierdut,instanta hotarand urmatoarele:Respinge cererea. Obligă reclamanţii să plătească pârâţilor cheltuieli de judecată în sumă de 800 lei. Cu recurs în 15 zile de la comunicare.la recurs la tribunal instana trimite cauza spre rejudecare la instanta de fond.aici dupa mai multe termene instanta comunica urmatoarele:Pune în vedere reclamanţilor, sub sancţiunea decăderii din probă, să facă dovada achitării onorariului provizoriu pentru experţi în termen de 5 zile de la încuviinţarea probei,dar reclamantii nu achita onorariul,instanta hotarand sa le acorde o sansa dandu-le 3 saptamani la dispozitie sa plateasca expertii.intrebarea este daca termenul de 5 zile la dispozitie sa plateasca expertii este stipulat intr-un articol,iar daca da instanta are dreptul sa le acorde o sansa dandu-le timp 3 saptamani sa faca rost de bani sa plateasca amanad astfel cauza pana la aceea data.