avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 233 soluții astăzi
Forum Activitate paticon2000

Activitate paticon2000

Am depus aceasta cerere, la finante. Crede cineva ca am vreo sansa? Am nevoie de un avocat care cunoaste astfel de probleme. Va rog, sunt disperata.

va rog a-mi acorda suportul dumneavoastra in refacerea deciziilor de impozitare aferente anilor 2005-2010 . Solicit aceasta recalculare in baza urmatoarelor date:

1. In perioada 2005-2009 impozitul pe venitul realizat a fost platit anticipat ca si impozit cu retinere la sursa de catra firma, firma care a depus declaratiile 205 anual la Ministerul Finantelor Publice Bucuresti in termenul legal(anexez copii dupa aceste decizii la cerere).
2. La Galati aceste decizii 205 nu apar inregistrate in sistemul informatic al Finantelor Publice Galati pe CNPul meu, asa ca la sfarsitul fiecarui an decizia de impunere este inregistrata cu suma de plata catre Finante, sume care inregistreaza penalizari, majorari si dobanzi pana la reglarea cu suma de pe declaratia 205(anexez deciziile de impunere din aceasta perioada).
Mentionez ca am depus cerere nr......, data...., in care am solicitat punerea deciziilor 205 pe pozitii si recalcularea deciziilor anuale si nu am primit nici astazi un raspuns de la persoana responsabila. In sistemul informatic nici acum nu apar inregistrate aceste decizii 205 pe CNP-ul meu.(anexez numarul de inregistrare a cererii)
3. In anul 2010 am decis de acord cu firma ....sa nu mai retina impozitul la sursa si drept urmare, am platit in fiecare luna din contul personal sume de bani aferente impozitului calculat la baza de calcul din venit, primele 5 luni in contul de anticipate, apoi in contul de regularizari(anexez extrasele de cont pe aceasta perioada). La calcularea deciziei de impunere pentru anul 2010 tot impozitul era neachitat deoarece toti banii platiti de mine fusesera folositi pentru acoperirea majorarilor, penalizarilor si dobanzilor din anii in care nu era inregistrata declaratia 205.
Mentionez ca am depus cererea ..../data.... in care solicitam sa mi se explice cum au fost repartizati banii virati in contul de impozit pe venit, cerere la care nu am primit nici acum raspuns..(anexez numarul de inregistrare a cererii)
Mentionez ca nici la aceasta data nu am primit decizia finala de impunere aferenta anului 2010.
4. In data de .....mi s-a pus poprire pe conturile personale pentru neachitarea impozitului pe venit conform declaratiei anticipate pentru anul 2010 si a accesoriilor calculate pana la acea data.
Mentionez ca am depus cererea nr...../data.... in care solicitam recalcularea accesoriilor pentru perioada 2006-2010, cerere la care nu am primit nici acum raspuns. (anexez numarul de inregistrare a cererii)

Deoarece platile anticipate aferente impozitului cu retinere la sursa au fost efectuate la timp de catre ........., fapt dovedit prin declaratiile 205 depuse de aceasta firma, solicit a se reface deciziile pentru aceasta perioada cu recalcularea tuturor accesoriilor aferente(majorari, dobanzi si penalitati). Faptul ca sistemul informatic al Ministerului Finantelor Publice nu permite vizualizarea datelor inregistrate in alte localitati, si in special a platilor efectuate la timp, pe CNP-ul meu nu trebuie sa ma puna pe mine in situatia de a plati sume enorme de bani pana la reglare.

Va rog sa ma informati in baza carui temei legal se poate efectua reglarea sumelor achitate drept impozit cu retinere la sursa in cursul unui an calendaristic in anul urmator dupa emiterea deciziilor finale , ca si cum plata s-a efectuat in anul urmator.

In cazul in care nu puteti face acest lucru, va rog sa ma informati in baza carui text de lege va justificati refuzul.

Astept ca in termenul legal de 30zile prevazut de Legea Petitiilor 233/2002, sa primesc un raspuns scris de la dumneavoastra, si in speranta unei rezolvari favorabile a situatiei, va multumesc anticipat.