avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Activitate bella_isa68

Activitate bella_isa68

Răspuns la discuția spor biblioteca
Pentru ce mai exista aceasta lege daca sporurile trebuie sa le cautam in alta parte? Articolul 51, alineatul 3 nu este valabil din aceasta lege?
Discuție spor biblioteca
Buna ziua
Sunt bibliotecar (S II) la o scoala gimnaziala de 24 de ani. Intrebarea mea este daca am dreptul sa beneficiez de sporul de 15% din salariul de baza pentru conditii periculoase sau vatamatoare, conform Legii bibliotecilor nr. 334/2002.
Răspuns la discuția salarizare
Nu stiu cum mai e corect cu legile astea! Am ajuns la concluzia ca pot fi interpretate numai in defavoarea unora.Pentru cine se vrea se gaseste cate o "virgula" in lege ca sa i se poata da. Nu mi se pare corect! Cand am inceput aceasta meserie am luat-o de la debutant,acum dupa 23 de ani o iau iar de la inceput. Mai ajung la 1 A la pensie daca o mai apuc. Si invatatoarele fac cate o facultate pe la Spiru Haret ,care nu este macar in profilul lor si ajung profesoare.Pai se compara cu o profesoara?
Răspuns la discuția salarizare
Incadrati la 1A sau trebuia gradual?

Nu stiu cum mai e corect cu legile astea! Am ajuns la concluzia ca pot fi interpretate numai in defavoarea unora.Pentru cine se vrea se gaseste cate o "virgula" in lege ca sa i se poata da. Nu mi se pare corect! Cand am inceput aceasta meserie am luat-o de la debutant,acum dupa 23 de ani o iau iar de la inceput. Mai ajung la 1 A la pensie daca o mai apuc. Si invatatoarele fac cate o facultate pe la Spiru Haret ,care nu este macar in profilul lor si ajung profesoare.Pai se compara cu o profesoara?

Răspuns la discuția salarizare
Am inteles, va multumesc! :( Cei care care au terminat o facultate in 2009,sesiunea iunie beneficiaza de marirea cu 20 %?
Răspuns la discuția salarizare
Invatatoarele de care tot va vorbesc au terminat facultatea in 2010 odata cu mine. In 2010 li
s-a acordat marirea cu 20% a salariului iar mie mi s-a scos in fata legea 330. Cum stiti nu se specifica in lege ca numai o categorie nu beneficiaza de marire ci toti absolventii din 2010.Nu mi se pare normal ca dupa ce termini o scoala sa nu beneficiezi nici macar de 10 lei in plus la salariu, ci culmea sa ai salariul mai mic dupa atatia ani!
Răspuns la discuția salarizare
Oricum invatatoarele care au terminat facultatea in 2010 au fost facute profesoare pana cand s-a dat legea din decembrie. Asta intrebam, nu de cele care au facut un colegiu si acum le echivaleaza aceasta scoala cu studii superioare nedandu-si licenta in viata lor. Poate a fost vreuna neam cu cineva din guvern de au dat ordinul asta!
Răspuns la discuția salarizare
Am inteles. Pentru ele colegiul de 3 ani se considera facultate cu licenta iar pt cei care au licenta sunt dati inapoi la salariu. Asta e Romania!
Răspuns la discuția salarizare
In aceasta lege nu se precizeaza ca promovarea nu se face pentru personal didactic auxiliar sau didactic de predare ci scrie clar pentru toti absolventii din anul 2010. Intrebarea mea este: de ce invatatoarele care au terminat studiile in anul 2010 acum sunt trecute direct profesoare? Pentru ele nu este valabila legea?
In cadrul Normelor Metodologice pt. aplicarea prevederilor Legii nr.285/2010 aparute in M.O.48/19.01.2010,Ordinul 42/2011,77/2011, la capitolul II Stabilirea salariilor lunare brute in anul 2011, litera B se precizeaza: sporurile pt. conditii de munca stabilite in baza Legii cadru nr.330/2009 se acorda pana la aprobarea regulamentelor prevazute la art. 21 din Legea cadru nr.284/2010 numai persoanelor care au beneficiat de aceste sporuri si numai in masura in care activitatea se desfasoara in aceleasi conditii de munca. Sporurile , compensatiile,primele si indemnizatiile se vor acorda cu respectarea art.22 din Legea cadru nr.284/2010.