avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1040 soluții astăzi
Forum Activitate nicoletacnl

Activitate nicoletacnl

Buna Ziua,
Pentru a majora pensia de intretinere a copilului minor de la 01.01.2012 ce trebuia sa fac atunci cand s-a marit minimul pe economie la 700 lei .Cred ca nu-i tarziu chiar daca pierd lunile din urma.
Fostul sot a fost in somaj si acum din surse sigure stiu ca-i plecat in strainatate de multe luni.Am sunat la Agentia de Somaj si nu vor sa-mi dea nici o informatie referitor la incetarea somajului si de cand pentru ca e confidential ca sa-l acopere probabil ca ia si somaj si lucreaza si in strainatate la negru.Au spus ,ca doar instanta poate sa ceara informatii, eu nu..El trimitea prin posta 70 lei lunar,si nu stiu la ce venit a calculat el sa plateasca aceasta valoare .Acum de o luna si jumatate nu a mai trimis nimic.Este necesar sa iau legatura prin avocat ? Va rog sa ma indrumati ce trebuie sa fac.
Miii de multumiri.
Buna ziua,

Intrebarea mea este cum se calculeaza pensia de intretinere cand pe sentinta scrie 16.5% din venitul fostului sot,el a fost in somaj si acum nu mai are servici deci se calculeaza la minimul pe tara 670 sau 600 si din aceasta suma se scade impozitele 28.72% si din ce ramane si apoi se aplica coeficientul de 16.5%.
Adica 670x28.72% = 192,670-192=478x16.5%= 79 lei plata pensiei
Sau pur si simplu se calculeaza 670x16.5%(procentul din sentinta) = 111 lei pensie.
Va rog mult sa-mi spuneti cat trebuie sa primeasca minorul daca tatal sau nu are servici.

Cu respect si multe multumiri,
Nicoleta