avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1376 soluții astăzi
Forum Activitate GeorgeN

Activitate GeorgeN

Buna ziua.
Mi s-a retinut astazi carnetul de sofer pe motiv ca nu am acordat prioritate unui pieton aflat pe trecerea de pietoni. Ma poate sfatui cineva daca sa fac contestatie sau nu?
Ce s-a intamplat practic:
Mergeam pe o strada cu o singura banda pe sens. In apropierea trecerii de pietoni era o batranica care doar ce incepuse sa traverseze strada din sensul opus. Am franat usor cu intentia de a opri. Am simtit ca masina derapeaza si am trecut de trecerea de pietoni cu viteza redusa. Echipajul de politie era oprit la trecere pe sensul opus. In momentul in care am vazut in oglinda retrovizoare ca am vazut masina de politie cu girofarul aprins am tras pe dreapta. Le-am explicat de ce nu am putu opri si ca nu am pus in pericol siguranta batranei. Ei au scris in PV ca batranica era pe mijlocul drumuli si ca aproape am lovit-o. Eu am scris ca contest contraventia. Am si un martor dar nu a fost trecut pe procesul verbal. Nici nu stiu daca trebuia. I-am comunicat agentului intentia de a contesta cele scrise in PV.
Deasemenea amenda trecuta este de 335 de lei dar mai jos unde scrie ca pot plati jumatate din minimul amenzii in 48 de ore este trecut 134 lei.
Ce imi recomandati s fac