avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 847 soluții astăzi
Forum Activitate miiki22u

Activitate miiki22u

Va supun atentiei urmatoarea situatie: in februarie 2010 am nascut gemeni, am beneficiat de indemnizatia de crestere a copilului pana la varsta de 2 ani conform OUG 148/2005. In luna octombrie 2011 am luat hotararea de a reveni la locul de munca inainte de implinirea varstei de 2 ani a copiilor. In urma acestei decizii personale am depus dosarul pentru stimulent crestere copil pana la 2 ani sau 3 dupa caz. Autoritatea teritoriala competenta mi-a transmis prin decizie ca se aproba acordarea stimulentului de crestere copil, reprezentantului legal al copilului in cuantum de 100 lei.
Intrebarea mea este daca acest raspuns este corect. Si ca sa argumentez semnul meu de intrebare aduc in discutie articolul 6, alin. 1 din OUG 148/2005 in care se spune " Concediul si indemnizatia lunara prevazute la art. 1, respectiv la art. 2, precum si stimulentul prevazut la art. 3 se cuvin pentru fiecare dintre primele 3 nasteri sau, dupa caz, pentru primii 3 copii ai persoanelor aflate in una dintre situatiile prevazute la art.5 aln. 2, dupa data de 1 ianuarie 2006". De asemenea in Norme metodologice de aplicare a prevederilor OUG 148/2005 la art. 2 se spune ca " stimulentul lunar se cuvine pentru fiecare dintre primele 3 nasteri survenite dupa data 1 ianuarie 2006..." , iar art.3 din aceleasi Norme mai face o precizare si anume ca prin nastere se intelege aducerea pe lume a unuia sau a mai multor copii vii. Sa inteleg din aceste articole enumerate mai sus ca doar unul dintre copii mei are drepturi iar fata de celalat se face discriminare!?
Astept cu nerabdare un raspuns. va multumesc anticipat.