avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 734 soluții astăzi
Forum Activitate mario_rik

Activitate mario_rik

Răspuns la discuția au incercat sa-mi traga teapa
CE AR TREBUII SA FAC ACUM???? SA SEMNEZ ASA CUM ZIC EI....??? ...SA LE CER SALARIUL CUVENIT PT. 2 SAPT DE MUNCA...DACA MAINE EU FAC ASA CUM ZIC EI, EXISTA POSIBILITATEA SA-MI CEARA SA LE DAU PREAVIZ SAU SA INSINUEZE CA AU INVESTIT IN PREG. MEA SI SA MA OBLIGE SA MAI RAMAN LA EI CEL PUTIN 15 ZILE????
Va salut cu respect. o intrebare simpla am si va multumesc anticipat pentru raspuns.
In urma cu 2 sapt. jumatate am fost la un interviu la Z.M. Dupa ce am fost admisa la interviu, am inceput munca(perioada de proba). Dupa 2 sapt. ma trezesc ca imi pun in fata un contract de munca ce cuprindea anumite puncte pe care, le adaugasera si cred ca au sperat ca eu sa semnez ca ,,primarul,,. Dupa ce am citit le-am spus ca nu sunt de acord cu salariu trecut in contract deoarece eu am studii superioare si ei ma trecusera cu un salariu brut de 1000 ron si le-am adus la cunostiinta ca nu semnez acel contract.La interviu am vorbit ca ma vor incadra pe functia de economist in contract ma trecusera cu functia de contabil.Directorul imi spune ca studiile superioare mi le vor lua in calcul dupa 3 luni, numai daca voi avansa la functia de contabil sef....etc. Pana aici toate bune(pentru ei) numai ca ei ma si inregistrasera la ITM fara sa-mi dau acordul. Le-am spus ca nu mai vin la munca, pentru ca nu sunt de acord cu cele inscrise in contract si am plecat. La nici o zi m-a sunat inspectoarea de la ITM sa ma intrebe de ce nu vreau sa mai lucrez acolo. I-am explicat, mi-a dat dreptate numai ca imi spune sa merg sa-mi dau demisia. I-am zis, ce demisie sa-mi dau daca eu nu am semnat contractul de munca. Atunci, ea imi spune ca o sa facem un act aditional si ca o sa-mi treaca in contract salariul conform normelor legislative in vigoare si alte asemenea vorbe sa-ti mearga la suflet. ACUM EU VA INTREB:
- CE ACT ADITIONAL SA SEMNEZ DACA EU NU AM SEMNAT UN CONTRACT DE MUNCA?????
- CUM AU REUSIT SA MA INREGISTREZE LA ITM FARA CA EU SA SEMNEZ CONTRACTUL DE MUNCA????
- NU CUMVA AU COMIS O ILEGALITATE??? NU CUMVA AU FACUT FALS SI UZ DE FALS????
Acum, vor sa ma faca sa semnez contractul de munca cu o data anterioara celei inregistrarii mele la ITM la care sa mai incheiem un act aditional in care sa fie stipulat salariul minim pe care eu l-am cerut conform legislatiei in vigoare si apoi sa semnez demisia.... etc etc.
Eu consider ca nu am cum sa semnez un act aditional la un contract de munca care nu exista....nu am cum sa-mi dau demisia de undeva de unde eu nu sunt incadrata si va rog sa ma sfatuiti dumneavoastra ce ar trebui sa fac... cum ar trebuii sa procedez??????
Va multumesc mult.