avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1766 soluții astăzi
Forum Activitate mireladr

Activitate mireladr

Răspuns la discuția pensie de intretinere student
in conditiile in care ai de recuperat ce ai cam pierdut in 3 ani, este mai greu. camine? trebuie sa dai spaga ca sa primesti un loc, iar la un camin privat cam 600 ron costa. Oricum multumesc pt raspuns.
Răspuns la discuția pensie de intretinere student
taxa anuala 2.200 ron si treb platita in 4 rate. iar pt a ma intretine chiar nu am avut pretentii niciodata. le am zis sa mi dea 1.000 ron luna in care sa intre chirie intretinere mancare. Chiar nu mi se pare mult. si in conditiile in care am lucrat 3 ani de zile. vreau sa stiu daca se iau toate aceste lucruri in consideratie. fiind la o facultate destul de grea, dupa cum stiti si dvs, e f greu sa inveti si sa si lucrezi. anul 4 il vreau doar pt mine, deoarece urmeaza o per grea si nu am cum sa ma mai angajez.
Răspuns la discuția pensie de intretinere student
Ok. Mersi frumos. o singura intrebare mai am. Deci ei sunt obligati prin lege sa mi asigure o pensie de intretinere pe durata facultatii, indiferent de problemele pe care le au? Pot sa zica instantei ca au cheltuieli suplimentare,rate si ca nu au bani suficienti pt a ma intretine? Chiar daca ei au mai multe imobile, terenuri, o masina pe care pot sa le valorifice? tine instanta cont de aceste lucruri ?
Buna! Am tot cautat insa nu am gasit un articol de lege unde sa mentioneze de pensia de intretinere in Noul Cod Civil adopat la 1 oct 2011 (unde se regaseste si codul familiei). Am 22 de ani, studenta in ultimul an la o facultate particulara si ma gasesc in imposibilitatea de a mi plati chiria si a mi asigura mancarea. Pana acum, am mai lucrat, full time, part time si in fiecare vara. Fiind in ultimul an, vreau sa ma focusez exclusiv facultatii, deoarece am pierdut suficient pana acum. Ei vor sa mi trimita 600 ron pe luna, in care sa intre chirie intretinere mancare. Iar taxa pt facultate mi o platesc ei esalonat. Parintii mei avand un venit peste 3.500 ron luna.
Pot sa le cer in instanta la obligarea unei pensii de intretinere? si daca da, care sunt criteriile de acordare ? Va multumesc