avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Activitate adria05

Activitate adria05

In urma unui control de la ITM trebuie sa trimit o adresa in care sa precizez cum au fost indeplinite masurile stabilite de itm.Una din masurile impuse de ei este programarea concediului de odihna.Intrebarea mea este in adresa pe care o trimit catre ei unde voi specifica faptul ca s a programat concediul de odihna pt anul 2012 trebuie precizata si perioada exacta in care se va efectua concediul?
Răspuns la discuția persoana responsabila revisal
Multumesc ..dar cum trebuie intocmita aceasta decizie?
Persoana care transmite revisalul catre itm tb sa fie cea care l a intocmit?Eu nu am contract cu persoana care intocmeste revisal..pot sa transmit eu catre itm sau e obligatoriu persoana care l a intocmit si care are semnatura electronica?
Cum se acorda calificativele pt angajati?Am inteles ca potrivit unei noi legi tb acordate calificative angajatilor la sfarsitul anului.
Discuție revisal
In urma unui control de itm m-au intrebat dc avem contract cu persoana care transmite revisalul catre itm pt ca acea persoana tb sa fie in evidenta lor.Mi-au spus ca administratorul poate delega un anagajat al firmei dc nu exista un contract cu o persoana anume.Ma puteti ajuta va rog pt ca nu am inteles f bine ce anume vor?
Pt srl cu un angajat , declaratia pentru contributiile sociale care se face la 3 luni, se poate plati la 3 luni sau tb platit lunar?
As dori sa stiu care este valoarea ajutorului social pt o persoana singura, care nu are in intretinere copii?
Am fost la casa de pensii si mi s a calculat ca as iesi anticipat la pensie in martie 2014 cand as implini 55 ani, eu avand varsta de 53 ani acum.Daca as cotiza la pensie sau dc as plati anticipat cotizatiile s - ar putea scurta aceasta perioada pana la pesnionare, adik as putea iesi mai devreme?Multumesc.
Discuție fisa PSI
La un SRL cu singur angajat e necesara fisa PSI si protectia muncii?de catre cine se completeaza acestea?pot fi completate de anagajtor sau de o persoana specializata?
Răspuns la discuția dosar de personal
va multumesc pt raspuns...ce anume verifica ITM ul in domeniul securitatii si sanatatii in munca la o firma cu un singur angajat?pe instiintarea pe care mi au lasat o nu vad nimic legat de acest lucru, cum se numeste cerinta respectiva..cum ar trebui sa scrie pe instiintarea lasata de dansii?