avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 520 soluții astăzi
Forum Activitate FarfuleaAndrei

Activitate FarfuleaAndrei

Multumesc mult pentru precizari.
Am intrebat despre prescriptie pentru ca pe mai multe forumuri am gasit ca aceasta regula nu se aplica si in cazul creditelor bancare.
O sa iau legatura cu un avocat in aceasta privinta sa vad care este parerea dumnealui si daca se poate ceva in acest aspect asa de tarziu (adica dupa 3 ani)
Puteti sa imi explicati mai pe intelesul unei persoane fara nici o idee despre drept ce inseamna "succesiune sub beneficiu de inventar" sau daca se poate renunta la mostenire in mod oficial, adica la notar.

Multumesc
Acum nu mai inteleg nimic! Prescrierea se poate aplica si la unitati bancare? Daca da, dupa cat timp si in ce conditii?
Dar daca o executa silit pe cumnata mea si se ajunge la concluzia ca nu are ce sa ia de la ea se poate sa incerce sa ii execute silit pe parintii mei?

Multumesc si imi cer scuze ca pun asa de multe intrebari dar chiar vreau sa inteleg totul in acest aspect.
Precizez ca dupa deces nu a ramas nici un bun ca mostenire (absolut nimic gen: casa, masina, samd). Cumnata mea nu are nici ea nimic ca si proprietar, eu la fel. Cum se poate executa silit in cazul ajungerii la un proces? Sau mai bine zis cine va fi executat silit? Ea, eu sau parintii mei?

Multumesc anticipat?
Este al fratelui meu.
Multumesc
Dar cu dosarul la firma de asigurari se mai poate rezolva? Exista acel termen limita de depunere a dosarului la firma de aisigurari?
Cumnata mea, mostenitorul direct nu are nici un venit si are si o fetita de crescut asa ca eu cred ca este peste puterile ei financiare sa acopere acel imprumut.
Ajutati-ma va rog cu o solutie in incercarea de a rezolva acesta problema.
Multumesc
Multumesc pentru raspuns.
Prin acest aspect sa inteleg ca firmele mai sus mentionate sunt non bancare.
Dar mai am o problema asemanatoare.
Tot fratele meu avea si un credit bancar in valoare de aprox 15.000 Ron. Creditul era unul de nevoi personale si era cu asigurare de viata. Fratele meu a decedat in Grecia iar dupa evenimentul nefericit, s-au mai platit cca 3-4 rate la acel credit si apoi s-a incetat plata din lipsa de bani. S-a stiut de asigurare dar au fost cateva probleme la acte (cei care au tradus actele de deces din greaca in romana au gresit numele pe certificatul de deces si a durat cca 2-3 luni pana sa se poata corecta acel aspect) si cei de la firma de asigurari nu au mai vrut sa primeasca dosarul invocand ca au exirat cele 60 zile in care trebuie facut acest lucru. In acest moment creanta este vanduta catre [ editat] si ei permanent suna si fac amenintari cu trimiterea in judecata si recuperarea silita a datoriei.
Spuneti-mi va rog cine este mostenitorul acestui credit, avand in vedere ca, creditul a fost luat inainte de casatorie.
Ce pot pati parintii mei? Ma poate obliga pe mine cineva sa platesc acel credit? Se mai poate face acel dosar pentru asigurari?

Multumesc anticipat pentru atentia acordata.
Buna ziua,
As avea si eu o intrebare legata de niste datorii ale fratelui meu care este decedat din octombrie 2008.
Inainte de nefericitul eveniment avea o factura neachitata la [editat] Romania de prin anul 2002, un credit (bani extrasi de pe un card) la [editat] Retail si un credit facut cu buletinul pentru achizitionarea unui TV prin intermediul [editat]. La [editat] nu a fost platita factura din anul 2002 iar la [editat] si [editat] nu a fost facuta nici o plata din mementul decesului.
Intrebarea mea este daca toate aceste firme sunt sub incidenta legii legate de prescrierea datoriile dupa o perioada de 3 ani? Precizez ca nu stiu daca [editat] sau [editat] sunt unitati bancare sau non bancare.

Multumesc anticipat pentru rabdarea acordata citirii acestui mesaj si pentru un raspuns.
Farfulea Andrei