avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate stefanbalan

Activitate stefanbalan

Buna ziua,
Eu si sotia am hotarat sa divortam.
Detinem impreuna, in proportie 50%-50%, o garsoniera, achizitionata in 2006 inainte de casatorie si o masina achizitionata dupa. Am inteles ca si bunurile se pot imparti de comun acord fara a face partaj si pasii pe care am decis sa-i urmam sunt:
- eu voi face un credit de nevoi personale pentru suma ce acopera jumatate din valoarea casei si jumatate din valoarea masinii la un pret "al pietii" cu care suntem amandoi de acord
- sotia imi va dona jumatatea ei de garsoniera care o detinem si va trece masina pe numele meu
- cu banii din creditul meu sotia va face un credit imobiliar pentru a achizitiona un alt apartament, in intregime pe numele ei
Toti pasii de mai sus ar urma sa ii facem inainte de inceperea procedurii de divort pentru ca sotia doreste sa ne separam cat mai curand posibil.

1. Ambii avem deplina in incredere unul in celalalt, dar din punct de vedere legal ce probleme credeti ca pot aparea?

2. In ce consta efectiv partajul? Este de ajuns sa spunem ca impartirea bunurilor a fost facuta si este corecta pentru ambii soti? Sau trebuiesc enumerate toate bunurile in cauza si mentionat in proprietatea cui ramane fiecare? Cum este mai putin costisitor? Am inteles ca in cazul partajului la notar, acesta percepe o taxa in functie de valoarea bunurilor, cat de mare poate fi aceasta taxa? Ar fi mai bine sa facem partajul odata cu divortul, in instanta?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri si sugestii.