avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 260 soluții astăzi
Forum Activitate croco_madness

Activitate croco_madness

Va puteti ocupa dvs atunci ?

Company Advising a scris:

Haideti va rog...
Se constata implinirea termenului de prescriptie asupra creantei.
Cautati Hotararea nr. 10286 / 2018 pronuntata in dosarul nr. 37347/215/2017 (jurisprudenta din colectia personala)



1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Am inteles. Insa as dori dupa cum si alti oameni au procedat sa invoc termenul de prescriptie in instanta si sa inchid acest subiect.
Tot prin judecata se face si aceasta procedura nu ?

Vreau sa inchei subiectul asta odata pentru totdeauna. E a 4 a firma de recuperari cred.

gi-jane2 a scris:

e dreptul lor sa incerce sa recupereze amiabil.
Nu aveti niciun motiv pentru care sa ii dati in judecata.

Va salut :)
Am primit si niste notificari prin posta insa fara semnatura la predare. Pur si simplu plicuri de diferite culori cu diferite texte. Stiu ca tocmai au schimbat compania de recuperare a 4 a oara . Deci apeluri telefonice plus plicuri.


gi-jane2 a scris:

Intrebam care actiune, ce actiune au intreprins ei si ar fi prescris acel drept ? E prescris dreptul de a va suna ? Ca vad ca alt aactiune nu au intreprins.


La solicitarea prescriptiei dreptului la acțiune

gi-jane2 a scris:

la care actiune ?

Company Advising a scris:

Puteti sa ii actionati in instanta si sa solicitati ca intervenita prescriptia dreptului la actiune.



Va ocupati cu asa ceva ? Caut un avocat pe care sa se ocupe de asta.
Mulțumesc anticipat

Company Advising a scris:

Puteti sa ii actionati in instanta si sa solicitati ca intervenita prescriptia dreptului la actiune.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Au trecut 9 ani de la ultima plata :)

croco_madness a scris:

Caut un avocat specializat pe acest temei ca sa pot sa inchid odata pentru totdeauna subiectul asta.

gi-jane2 a scris:

Nu datoria se presrie, ci dreptul creditorului la actiune, adica dupa niste ani, dupa 3 mai exact, nu va mai poate obliga sa ii anapoiati.
Deocamdata , tot ce aveti de facut, e sa ii ignorati.



1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Caut un avocat specializat pe acest temei ca sa pot sa inchid odata pentru totdeauna subiectul asta.

gi-jane2 a scris:

Nu datoria se presrie, ci dreptul creditorului la actiune, adica dupa niste ani, dupa 3 mai exact, nu va mai poate obliga sa ii anapoiati.
Deocamdata , tot ce aveti de facut, e sa ii ignorati.

Va salut , in urma cu circa 10 ani am facut un credit cu buletinul in valoare de 10.000ron, am achitat pe vremea aceea circa 2000 ron din suma dupa care am avut niște probleme financiare fiind foarte tanar si total dezinformat despre cum functioneaza bancile / ratele samd. am oprit platile catre ei dupa niște certuri si ambitii iar de atunci au trecut circa 9 ani. Intre timp sumele au crescut , iar companiile de recuperari s-au tot schimbat de la an la an. Cert este ca primesc din cand in cand plicuri si mai nou apeluri/mesaje pe numarul meu vechi de telefon.. faptic ma hartuiesc adica primesc circa 8 apeluri pe zi.
Ar fi vreo posibilitate de prescriere a datoriei ?
2391/258/2018 aveti aici nr-ul de dosar.
Cine ma poate ajuta cu contestatie .. practic sa inchida de tot dosarul sa nu mai fie cautata de nimeni.
Executarea este facuta in iunie , insa abia astazi au primit parintii instintarea ( plicul maro )
Va puteti ocupa dumneavoastra?
Sau imi puteti recomanda un avocat bun care lucreaza pe acest temei , Asta in cazul in care dumneavoastra lucrati pe alta ramura?