avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1728 soluții astăzi
Forum Activitate riltia

Activitate riltia

Tata a depus declaratia actualizata la sfarsitul lunii noiembrie dar fara copii ale certificatelor de handicap ale mamei, decedate in luna iulie. Aceste certificate au fost depuse in momentul eliberarii lor, adica unul in martie 2010, cu valabilitate de 1 an si altul in martie 2011 cu valabilitate pana in momentul decesului mamei. Tinand cont ca se va face o recalculare pentru o perioada de 5 ani, aceste certificate mai pot fi luate in considerare? Sau mostenitorii mamei, pe baza cerificatului care atesta calitatea de mostenitori pot cere scutirea de la plata impozitului pe proprietatile detinute de mama tinand cont ca mama a fost scutita de plata acestui impozit in anul 2010 si 2011 pana in luna iulie? Daca da, cum trebuie sa procedam?
Daca vom depune din nou copii ale acestor certificate ele ar trebui sa produca efecte retroactiv nu in viitor , dar aceste acte doveditoare sunt luate in evidenta deja, mai trebuie inca o data sa le depunem?
Buna ziua!

Va multumesc pentru raspusul dumneavoastra. As mai avea nevoie de o lamurire daca se poate, la intrebarea numarul 3. Cand a depus tata declaratia actualizata, inspectorul de la ghiseu ne-a spus ca la recalcularea impozitului pe anii precedenti nu se va mai lua in considerare existenta certificatului de handicap, pentru acea perioada si vom plati integral impozitul recalculat. Va rog sa imi indicati care este actul legislativ conform caruia pot sa imi sustin in fata angajatilor de la fisc argumentele de luare in calcul a existentei certificatului de handicap.
Cu multumiri,
In urma decesului mamei, ne-am prezentat la notar pentru efectuarea actelor succesorale. Parintii au cumparat impreuna, dupa casatorie, o casa cu teren in anul 1965 iar in anul 1975 au extins cladirea cu destinatie de locuinta. Notarul, consultand actele prezentate de tata (act de vanzare-cumparare din 1965, autorizatie de extindere din 1975, memoriu justificativ, plan de extindere, extras de carte funciara din anul 2011), a constatat ca extinderea locuintei nu este intabulata. Conform ordonantei de urgenta privind modificarea si completarea Legii cadastrului si a publicitatii imobiliare nr. 7/1996, notarul ne-a solicitat sa reactualizam intabularea si totodata sa vericam si inregistrarile existente la Directia taxe si impozite. In urma verificarilor am costatat ca nici la fisc extinderea nu a fost inregistrata. Am contactat un topometrist autorizat care a efectuat un plan de masuratori dupa care tatal meu a depus o noua declaratie pentru calculul impozitului pe casa si terenul detinute de el si mama decedata. Situatia inregistrata la fisc si cadastru era: 227 m patrati teren, 62 m patrati constructii din caramida cu instalatii electrice, de apa cu destinatia locuinta si 26 m patrati constructii din lemn fara instalatii electrice, de apa cu destinatia anexe. Situatia existenta in momentul actual (conform masuratorilor efectuate de topometrist: 227 m patrati teren, 124 m patrati constructii din caramida cu instalatii electrice, de apa cu destinatia locuinta si 26 m patrati constructii din lemn fara instalatii electrice, de apa cu destinatia anexe. Intrebarile tatalui meu sunt:
1. Pe ce perioada se va recalcula impozitul ?
2. Va fi sanctionat pentru nedeclararea extinderii cladirii?
Mentionez ca pentru extindere a avut autorizatie si avizele de la organele abilitate din perioada respectiva, dar pe atunci nu se acorda consultanta la nivelul primariilor si parintii au inerpretat ca daca au obtinut autorizatia automat au fost luati in evidenta cu extinderea de toate birourile (serviciile) care apartineau de primarie (fisc, cadastru).
3. Mama a avut un certificat de handicap grav in anul 2010 si 2011, fiind astfel scutiti de plata impozitului pentru anii mai sus mentionati, pana la decesul mamei. La recalcularea impozitului se va tine cont de acele certificate de handicap care au fost depuse si la fisc , pentru perioada respectiva?
Va multumesc anticipat pentru raspuns.