avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1007 soluții astăzi
Forum Activitate oanabucur

Activitate oanabucur

Va multumesc frumos pentru raspuns .. imi cer scuze ca nu am mentionat .. Itr-adevar este vorba de o pensie de urmas, stabilita in sistem militar. Tatal meu a decedat intr-o tragedie aviatica, acum 4 ani.
M-am interesat de o perioada buna de timp cum stau lucrurile si am primit raspunsuri diferite din diferite parti, de aia imi doream un raspuns concret. Va multumesc frumos!
Numai bine
De curand, am vorbit cu alta persoana referitor la acest subiect (cadru militar). Acesta m-a asigurat ca nu ma pot angaja cu carte de munca ci doar cu contract de colaborare, altfel imi pierd pensia lunara. Legea 263/2010 afirma altceva, iar eu nu mai stiu ce sa cred. Ma poate lamuri cineva pana la urma cum stau lucrurile, deoarece nu as vrea sa risc ..
Va multumesc anticipat!
Va adresez si eu o intrebare tot in legatura cu pensia de urmas, deoarece ma aflu in aceasta situatie si de mult imi doresc sa muncesc .. Am inteles ca acum se poate cumula cu orice venit salarial și am studiat si legea 263/2010 .. Dar cum ramane cu impozitul care se aplica? Se va aplica impozit pe suma cumulata (pensie + salariu) sau se va aplica impozit doar pe salariu? (pensia este deja impozitata .. )
Pentru ca in cazul in care se va aplica un impozit cumulat .. va trebui sa ne cautam un loc de munca cu un salariu foarte mare .. ca sa nu muncim eventual degeaba :)

Presupunand prin absurd ca exista o pensie de urmas de 5000 RON, iar salariul pe care un student munceste este de 500 de ron ... Se va aplica un impozit pe suma cumulata de 5500 RON?

Va multumesc anticipat,
Numai bine!