avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 499 soluții astăzi
Forum Activitate ionescugg

Activitate ionescugg

Răspuns la discuția TVA incasari Google Adsense
xerxes a scris:

mai exact ce activitati prestati dvs. catre google?

Sunt inscris in programul Adsense. Adica vind spatiu publicitar pe cateva site-uri prin acest program.
Răspuns la discuția TVA incasari Google Adsense
Multumesc mult pentru raspunsuri.
Apropo... imi puteti spune daca exista vreo limita(legala) timp/incasari (ma refer la repetitivitatea activitatii ) care ar putea sa ma oblige sa trec la o alta forma de "organizare juridica" ( nu stiu daca asa ii zice dar intelegeti la ce ma refer: PFA, SRL, etc; acum sunt persoana fizica ) ?

Da... birocratia ne omoara. Prima data cand am declarat veniturile la ANAF cu formularul 201 - nu stiau nici sa faca cu el(era undeva in provincie - intr-un municipiu). Ma intrebau ei pe mine daca sa impoziteze venitul sau nu - desi le-am pus la dispozitie toate datele necesare (contractul cu Google, cecuri, etc). M-au sunat de cateva zeci de ori timp de vreo 2 luni sa le spun aceleasi lucruri pana cand au ajuns la concluzia (evidenta) ca trebuie sa platesc 16%.

Din cate am inteles eu declaratiile (200, 201, etc) nici nu trebuiesc insotite de documente justificative ... declari, semnezi si atat. Doar in cazul in care sunt neclaritati si suspiciuni de evaziune/frauda etc se cer documente justificative care sustina cele declarate. Ma insel ?

Multumesc din nou pentru raspunsuri.
Răspuns la discuția TVA incasari Google Adsense
Multumesc mult pentru raspuns.
Deci in cel mai rau caz pot fi amendat pentru neinregistrarea ca platitor de TVA si nedepunerea declaratiilor ? - nu au primit nimic de la ANAF pana acum.

Aveti idee care e cuantumul amenzilor in acest caz ?


Salutare,

Acum am observat ca anul trecut am depasit cota pentru inregistrare ca platitor de TVA (eu sunt persoana fizica - nu sunt autorizat). Am avut venituri doar din Google Adsense - entitatea contractanta a fost Google USA pana la un punct apoi Google Ireland.
Din cate am citit eu nu trebuia sa incasez nici un fel de TVA pentru SUA iar pentru Irlanda se face taxare inversa (adica Google se ocupa de retinerea TVA - [ link extern ] ).
Am inteles corect? Imi pot solicita cei de la ANAF plata retroactiva a TVA?
Care sunt penalitatile pentru neinregistrare ca platitor de TVA?

Va multumesc anticipat.
O zi buna.