avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Activitate ne_nicku

Activitate ne_nicku

s-au afişat....
Răspuns la discuția martori succesiune
Martorii pot fi soţ şi soţie, însă nu înţeleg utilitatea martorilor în dezbaterea succesiunii la notar....
Răspuns la discuția Valabilitate procura
Pentru a ridica o sumă de bani, este necesară o procură specială.
Aşa cum s-a spus, "dezbaterea" e una, beneficierea de pe urma dezbaterii e altceva.
Iar cei de le poştă sunt foarte stricţi când vine vorba de a remite o sumă de bani unei alte persoane decât destinatarul.
Răspuns la discuția donatie
Calitatea de bun propriu sau comun al bunului donat este data de "cum" vă donează, respectiv cui anume înţelege să doneze.
Pentru a evita interpretări defavorabile la partaj, spuneţi prietenului să vă doneze numai dvs, adică să scrie acest lucru în contractul de donaţie.
Mai bine preveniţi...;)
Contractul de ipoteca este accesoriu celui de imprumut, astfel ca daca se stinge datoria principala, se stinge si garantia.
Nu conteaza cand ati contractat imprumutul - nu de atunci calculati prescriptia, ci din momentul in care ati incetat sa mai platiti - 2007, din acest moment nascadu-se dreptul creditorului de a cere executarea silita.
Cum suntem in 2009, mai aveti de stat..... indiferent pe ce termen mergeti...
Răspuns la discuția Probleme radiere masina.
dadym a scris:

Mulţumesc de raspuns.
Dar, dupa cum am mentionat, nu am niciun fel de experienta juridica.
Unde ar trebui sa merg (sunt din Timisoara)? La tribunal, la judecatorie? Cui sa ma adresez pentru inceput?
Ce costuri presupune aceasta actiune (este vorba de o Dacie veche vanduta ,aproape, pe degeaba)
Acel cineva care mi-a dat initial acest sfat mi-a spus si sa trimit cateva scrisori cu confirmare de primire (sau nu) catre adresa (din actul de vanzare-cumparare) pârâtului si sa atasez copiile la reclamatia respectiva.
Daca este adevarat, cum ar trebui formulata aceasta scrisoare ca sa aiba validitate juridica?
Inca o intrebare: acest act de vanzare-cumparare poate sa ma exonereze de eventualele probleme aparute (accidente, parcari ilegale) sau numai deschiderea (finalizarea) unei actiuni judecatoresti este luata in considerare?


Daca aveti actul incheiat pe tipizatul de la RAR - nu merge pe art. 111 Cod procedura civilă - lipsa interesului dvs. Puteti solicita obligarea paratului-vanzator la obligarea efectuarii demersurilor privind transcrierea masinii pe numele lui, iar pt a avea eficeinta cereti sub sanctiunea de daune pana la indeplinirea obligatiei de catre acesta.
Daca aveti un simplu act sub semnatura privata -merge pe art. 111.
Distinctia o face ordonanta privind circulatia pe drumurile publice.
Asa cum s-a mai spus, indiferent de calificarea proprie, se va calcula la valoare.
E o actiune in realizare in toata regula - dreptul de proprietate netransmitandu-se in mod valabil deloc.
:yes:Mulţumesc pentru felicitări!
Uitaţi-vă şi pe posturile vacanta...poate (adică sigur :yes: ) vă vor impulsiona...
Ce s-ar mai putea spune....dacă vreţi neapărat.....învăţaţi până luaţi foc :closedtopic:
Printre altele asta înseamnă lipsă chefuri, filme, plimbări, mesaje pe forum...
Putere de învâţat şi să ne vedem la seminariile de perpetuă formare profesională!
Se va mai organiza şi anul acesta...sau cel puţin aşa cred eu.
Uitaţi-vă pe şedinţa CSM din 4 septembrie - s-ar putea sa il stabileasca atunci.
Antecontractul îl aveţi deja... e actul prin care bunicul dvs a cumpărat...
Puteţi să vă duceţi la un avocat care să aleagă una din cele două căi posibile - să meargă pe uzucapiune sau pe hotărâre care să ţină loc de act autentic - titlul X din legea 247/2005.