avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 811 soluții astăzi
Forum Activitate micutzuflav

Activitate micutzuflav

am pv, am semnat...amenda e platita deja
eu nu am decat o amenda pentru centura in cativa ani de permis.
ramane doar sa fac contestatia si sa vad cum ma reprezint ca am inteles ca trebuie sa ai habar de anumite legi,sa vb in termeni juridici...si nush unde sa citesc despre asta
ms...sper macar sa am permis de sarbatori
am o singura amenda de centura luata in ani de zile si sper sa nu imi pierd carnetu de sarbatori pt un politist care s-a trezit ca are nevoie de bani de craciun.uneori imi vine sa plec din tara asta cand vad ca fiecare face ce il taie capu,fara ca nimenui sa ii pese.
in data de 4 decembrie 2011, timisoara, in zona intersectie din calea sagului am fost oprit de un agent constatator si mi-a fost retinut permisul pt neacordare de prioritate la trecerea de pietoni.Lucru care nu este adevarat.ma indreptam dinspre metro catre profi(calea sagului) si am am vazut 2 agenti undeva la vreo 500 de metri,am oprit la prima trecere,iar la a 2a vazand ca a oprit autobuzul in statie am incetinit in cazul in care vreun pieton se angajeaza sa treaca.Vazand ca pietonii nu coborasera pe trecere am continuat deplasarea.
Acei 2 agenti ce se aflau la vreo 300 de m de trecere m-au oprit si unul a zis ca imi suspenda permisul,4 puncte si amenda 268 de lei.Intreband dc, a zis ca "PROBABIL acei pietoni au vrut sa treaca dar cand au vazut ca vin eu(cu viteza uluitoare de 5km/h) Probabil s-au oprit." I-am spus ca daca pe PROBABIL se ia permisul? mi-a rasp "poate la voi in Caras nu,dar in Timisoara da"
-mentionez ca in masina cu mine era tatal meu si prietena mea.
-a zis ca daca vreau sa depun contestatie, e cuvantul meu contra cuvantului lui.
-era imposibil ca ei sa vada pietonii macar pt ca era distanta foarte mare, autobuzul in statie si multe masini pe margine pana acolo.
Vreau sa depun contestatie si nu stiu cum sa o formulez.Si nu stiu daca am vreo sansa sa castig.
Marti ma voi duce la judecatorie sa depun contestatie si am si eu 3 intrebari:
-trebuie sa iau martori cu mine?
-imi va da carnetu inapoi pana la proces?
-trebuie sa platesc amenda ca sa fac contestatie?
va multumesc.
multumesc politiei romane care pe perioada de sarbatori stau la spaga pe marginea drumului,luand permise pe nedrept =D>