avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Activitate ioanavr

Activitate ioanavr

daca nu ma prezint , este posibil sa ma amendeze? sau ce mi se poate intampla?
avvalentina a scris:

ioanavr a scris:

daca nu ma prezint deloc ce se poate intampla?


Ar fi bine sa nu ignorati invitatia.A semnat cineva din familie, nu a fost afisata ca sa gasim un motiv de nulitate.Retineti ca daca sunteti acuzat, nu trebuie sa dovediti ca nu sunteti vinovat.Probele in acuzare trebuiesc prezentate de cel care va acuza. Nu-l ajutati.Aveti dreptul sa invocati dreptul la tacere si sa nu dati declaratii.

Nu a semnat nimeni pentru aceasta citatie, pur si simplu a fost inmanata fara nici o semnatura. pe langa toate astea citatia nu are nici un nr. de inregistrare ( e scris pe ea FN)
daca nu ma prezint deloc ce se poate intampla?
tin sa mentionez ca aceasta citatie i-a fost inmanata fratelui meu ( desi eu eram acasa) si nici nu a semnat pentru ea. Din cate stiu eu , cand iti inmaneaza citatia trebuie sa semnezi pt. ea.
Cum pot afla despre ce este vorba in acest dosar ? ( eu banuiesc despre ce este vorba dar nu sunt sigura) Eu nu m-am confruntat cu asa ceva niciodata si nici nu stiu prea multe in acest domeniu. Cand ajung la sectia de politie imi pun tot felul de intrebari legate de acest dosar si incearca sa vada ce rol joc eu in tot acest caz?
Am primit o citatie de la serviciul de investigare a fraudelor care mi-a fost inmanata de catre politia comunitara a orasului .Aceasta citatie nu are numar de inregistrare ( e mentionat FN).Tin sa mentionez ca in aceasta citatie este mentionat ca sunt chemat la o sectie de politie pentru audiere in cauza priviind o persoana anume ( aceasta persoana este cercetata pt. frauda). Mai jos este scris ca va aducem la cunostiinta ca aveti dreptul de a avea un aprator ales sa va asiste si cu care sa va prezentati la termenul fixat. In caz de neprezentare se vor aplica sanctiunile prezavute de art. 198 alin.4 Cod Procedura Penala.
Aceasta citatie are un nr de dosar penal mentionat in susul paginii este stampilata si semnatat de catre un reprezentant de la serviciul de investigare a fraudelor.
Tin sa mentionez ca eu nu stiu daca sunt chemat in calitate de martor sau in calitate de inculpat. Mi se pare suspect ca aceasta citatie nu are nr. de inregistrare si mi-a fost inmanata de catre politia comunitara cu doua zile inainte de a ma prezenta la politie pt. audiere. O chestiune care imi ridica semnae de intrebare este ca aceasta citatie este un model pe care il trimit ei la tot felul de cazuri si de aceea este scris in josul citatiei ca imi aduc la cunostiinta ca am dreptul de un aparator ales? Sau eu de fapt sunt inculpat in acest dosar ?