avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Activitate adrianametiu

Activitate adrianametiu

Va multumesc tuturor pentru sfaturile care mi le dati.
Va urez un Craciun Fericit si un An Nou fericit plin de bucurii !!!
Binenteles ca voi reveni cu intrebari pe aceasta tema. Si cred ca nu ar fi o idee rea de a gasi pe cineva care a facut deja pasul asta.
Craciun Fericit
Deci dupa spusele dumneavoastra,nu-mi ramane decat pe ultima suta de metri sa fac certificatul medical, sa fie facut mai la sfarsit, banuiesc ca e singurul document care expira repede ?
Da , le facem iar, dar numai sa se poata acolo.Pentru ca mi se pare anormal sa trebuiasca sa ma intorc iar in tara. Dumneavoastra ce spuneti ?
Din cate am inteles, tot domnul Consul Dan Manescu este acolo.
Cred ca pana la casatorie o sa stiu totul pe dinafara. Chiar va multumesc pentru ajutor. :) .Cred ca pana la urma ne vom casatori la consulatul Romaniei din India. Am multe intrebari de pus, numai sa mi le aduc aminte .Ce spuneti despre certificatul medical ? Am inteles ca e valabil 14 zile. Certificatul il voi lua de aici , si daca nu ne incadram in termenul de 14 zile ce fac ?.Si cred ca este un certificat special s-au nu stiu...Poate ma lamuriti dumneavoastra. Oricum, tot ce-mi spuneti eu iau notite,ca copiii mici.
Da , multumesc pentru ajutor, sunt asa de multe acte ,nici nu sti de unde sa incepi.Ce-mi puteti spune despre acel "noc " (non objection certificate ) ? Din cate am vazut nu sunt singura care am nevoie disperata de informatii .De unde il pot lua ? De la ambasada Romaniei ?
Acel noc ( non objection certificate ) , din cate am inteles poate fi luat de la ambasada Romaniei.Mai mult de atata nici eu nu stiu. Ma bucur ca nu sunt singura cu problemele astea pe aici.Oricum nu te descuraja, avem in acest forum oameni de treaba, care ne da sfaturi. Si pentru ca am inteles ca te mariti in februarie, o vei face inaintea mea, poti sa ma ti si pe mine la curent cu orice noutate.Tu vrei sa te intorci in Romania, eu voi ramane acolo.
Da ,ma stabilesc in India cu el .Cat despre cele doua variante ,tocmai asta vreau sa stiu , care este mai usoara ,pentru ca nu avem nici timpul necesar . Acuma sunt in romania , in cateva saptamani incep munca ,care nu este in tara , apoi trebuie sa-mi iau concediu ,sa vin in tara sa-mi fac visa si actele necesare , care cred ca-mi vor lua ceva timp , si abia apoi sa plec la el :(
Si el ca si mine dorim sa ne casatorim unde este mai usor. Daca dumneavoastra aveti un sfat ,o sugestie va multumim din suflet. Ce stiu sigur este ca , casatoria religioasa va fi la "ai lui " :).
Va multumesc pentru sfaturi si pentru urare. Deci ce am de retinut, este ca restul documentelor le vom lua de la ambasada Romaniei in India. Credeti ca actele de identitate le pot duce traduse direct de aici ? Viitorul meu sot spunea ca am nevoie de la ambasada romaniei de un anume NOC ( non objection certificate ).Acesta nu in pot lua tot de la ambasada Romaniei in India ? Sunteti foarte amabili pentru ca raspundeti intrebarilor mele, stiti este usor sa te decizi, sa spui DA , dar ma ingrozeste toate documentele pe care trebuie pregatite :( .
:( asta stiu ...si cum credeti ca ar fi mai usor ?..Sa vina cu visa turist ?.sau sa-i fac o invitatie ? Dupa casatorie vom pleca in India, asta daca va fi incheiata aici .