avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Activitate Arkandor

Activitate Arkandor

Mi-a venit procesul verbal, pare ok facut, eventual daca este cineva dispus sa se uite peste el in eventualitatea unor greseli, pot sa trimit o poza cu el.

Multumesc.
Astazi am ridicat de la posta o recomandata de la Inspectoratul de Politie, in care mi se face cunoscut ca am incalcat legea art. 102, alin. 3 lit. E din O.U.G. nr. 195/2002 republicata si ca mi s-a suspendat dreptul de conducere pe 120 zile.

Procesul verbal nu a venit, intrebarea mea este pot sa fac contestatie fara procesul verbal ci doar cu foaia asta?

Cele 15 zile disponibile pana cand pot sa fac contestatie se aplica de cand imi ajunge procesul verbal sau foaia asta? Este posibil ca cei de la Politie sa nu trimita si procesul verbal?

[Editat - in forum nu se stabilesc relatii profesionale iar reclama nu este permisa. Contactati consultantii prin intermediul datelor de contact de la profilul acestora.]

Multumesc.
Nu are nici o legatura cu antecedentul, pur si simplu am depasit limita de +50km/h.

Atata timp cat am cai / sanse de castig, de ce n-as face-o ?
Buna ziua,

Saptamana trecuta am fost oprit la intrarea intr-o comuna de pe un drum european de catre un politist care se afla intr-un Logan de politie. Acesta mi-a cerut documentele si mi-a spus sa astept ca vine "colegul" cu radarul sa imi spuna cu ce viteza am circulat. Dupa 5 minute apare un Logan berlina, neinscriptionat, alb. Politistul care m-a prins vine si imi comunica viteza.

Se duce in masina, imi scrie procesul verbal, dupa 15 minute vine si citeste procesul verbal, imi spune cat trebuie sa platesc amenda, carnetul suspendat pe 90 de zile, imi da dovada inlocuitoare de permis si imi cere sa semnez procesul verbal. Eu i-am cerut sa imi arate si mie inregistrarea cu viteza respectiva, nu a vrut, si atunci nici eu nu am vrut sa semnez si i-am zis ca o sa fac contestatie.

Tin sa precizez ca acesta nu ma intrebat daca am vreo obiectie la proc. verbal, placutele de inmatriculare a loganului neinscriptionat se vedeau ca sunt "facute" si nu a vrut sa imi arate inregistrarea. Problema este ca acum 4 luni am mai avut carnetul suspendat pentru 30 de zile pentru ca am depasit coloana la semafor, dar in afara de acestea nu am mai comis nici o ilegalitate (am de 5 ani aproape carnet).

Vreau sa stiu de la un avocat, ce sanse de castig am daca fac contestatie?

Sunt de acord sa colaborez cu un avocat si sa fac tot ce este posibil sa castig acest proces / sa reduc macar la o luna perioada de suspendare.