avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Activitate SchmidtRobert

Activitate SchmidtRobert

multumesc frumos. cum zicea cineva " traim in Romania si asta ne ocupa tot timpul"
totul e posibil la noi si ne mai miram de ce e tara asa cum e . vai de capul nostru si de zilele noastre.
Pai daca mi se face un contrac nou de munca beneficiez de servicile medicale decontate de CAS.Noul patron nu e obligat sa imi plateasca mie retroactiv aceasta perioada (mai 2010- feb 2011).
Aici nu mai inteleg eu problema de ce nu pot plati doar din oct 2011 si sa beneficiez de servicile medicale decontate de CAS?
deci e normal sa imi ceara bani pe perioada Mai 2010 - Feb 2011 ?perioada in care nu am lucrat. ca sa pot beneficia de asigurare medicala
Buna seara.
Din pacate am o problema medicala ce necesita internarea in spital. Din luna octombrie 2011 contractul meu de munca sa incheiat cu firma la care am fost angajat si din aceasta cauza eu nu mai am asigurare medicala.tin sa mentionez ca nu mai lucrez in alta parte si nici nu beneficiez da un ajutor social. contractul este facut din luna matie 2011 pana in luna octombrie 2011. Cei de la CAS mi-au cerut plata retroactiva din 2010 luna mai pana in 2011 luna februarie( perioada in care nu am lucrat) plus oct,nov si dec 2011.
As vrea sa stiu este normal asa ceva?
Este legal?
Din cate am auzit eu plate se poate face retroactiv doar pe ultimile 6 luni.