avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 986 soluții astăzi
Forum Activitate margs

Activitate margs

Va multumesc pentru raspunsuri si sfaturi! Numai bine!
Pai tocmai de aceea am pus aceasta intrebare. Asta as dori sa fac.. Declaratia data de mine a fost scrisa de domnul politist din sat pe o coala alba. Nu am zis ca i-am vazut pe agresori lovind victima, dar am zis ca i-am vazut plecand de la locul faptei, ce aveau asupra lor ...in acel moment din ce mi-au povestit alti martori mi se parea ca parca le-as fi vazut si eu ... Si sincer n-am avut niciodata niciun fel de problema si n-as vrea sa fiu pus sub cercetare de marturie mincinoasa . Consider ca declaratia pe care o dau sub juramant este importanta, dar nu pot sa-mi imaginez cum ar putea fi interpretat totul... Va multumesc f mult pt raspunsuri si sfaturi!
Multumesc pentru raspuns, dar ca sa ma fac ceva mai bine inteles! Suntem 2 martori. Amandoi am dat cate o declaratie imediat dupa incident. Celalalt martor a vazut in totalitate incidentul. Eu, eram in casa..am auzit strigate si pana am ajuns la poarta agresorii erau deja plecati si am vazut doar victima insangerata , am stat cu ea impreuna cu ceilalti vecini pana a ajuns ambulanta. Martorul care a vazut tot a declarat exact ce a vazut (atat in declaratia de la politie si si-a sustinut declaratia si la proces). Dar eu, In momentul in care am dat acea declaratie , din inconstienta am crezut ca va ramane strict la dosarul politistului din sat si ca se va ajunge la o intelegere intre victima si agresori. Astfel, pana am ajuns sa ofer si eu declaratia, am aflat exact cum s-a intamplat , cu ce a fost lovita victima... Asa ca in declaratia facuta imediat dupa incident am zis ca as fi apucat sa-i vad cat de cat pe cei 2 agresori , ca victima era la pamant si cei 2 se pregateau sa plece .. fapte ce mi-au fost confirmate si de alti martori care nu au vrut sa dea vreo declaratie (cu siguranta mai constienti decat mine si care au evitat acest stres, proces etc ) . Acum intrebarea e : Daca prima mea declaratie , cea pe care o fac la proces va fi diferita de cea pe care am dat-o la politie dupa incident si anume as dori sa zic ca "am auzit zgomote, ca am iesit afara, am vazut victima insangerata, am stat acolo cu ceilalti vecini pana a venit ambulanta" in loc de " am auzit zgomote, am iesit afara si am vazut victima la pamant si cei 2 agresori unul cu un par, altul cu o furca care se pregateau sa plece cu caruta, si m-am apropiat de victima si am stat cu ea pana a ajuns ambulanta impreuna cu ceilalti vecini" , ce mi se poate intampla? Doresc un sfat practic cum sa actionez..Mentionez ca lucrurile s-au intamplat intocmai si nu exista vreun martor care sa-i apare pe agresori ( si tatal meu a apucat sa vada ceva mai mult ..cam ce am declarat eu , dar mi-a zis sa nu ma bag in probleme de genul asta; n-am vrut sa ascut) . Va multumesc foarte mult si astept un sfat practic cum ar fi mai bine sa procedez in acest caz !
Sunt martor al acuzarii. Declaratia pe care am facut-o a fost imediat dupa incident (la maximum o ora) si credeam ca va ramane undeva in arhiva politiei din sat. Ceea ce am declarat s-a intamplat intocmai, dar am declarat ceva mai mult decat am vazut intrucat un martor mi-a povestit cele petrecute. Practic in momentul in care voi depune prima marturie as dori sa zic exact cum s-a intamplat si ce am vazut si nu ceea ce e consemnat in declaratia facuta imediat dupa incident. Asadar, avand in vedere ca prima declaratie oficiala pe care o fac de cand s-a inceput urmarirea penala nu este in concordanta cu declaratia facuta imediat dupa incident imi poate aduce vreun prejudiciu? Oricum incidentul s-a intamplat intocmai si sunt alti doi martori care au confirmat acest fapt . va multumesc!
Imi sustin declaratia ..dar partial...adica in declaratia pe care de altfel a scris-o politistul din sat cu manuta lui...am afirmat ca am vazut agresorii cand au plecat...si de fapt vreau sa zic adevarul si sa spun ca am auzit strigatele si am vazut victima insangerata si apoi am stat acolo pana a venit ambunlanta. Pana acum nu s-a luat absolut nicio hotarere, iar la proces va fi prima data cand ma prezint deci nu poate fi marturie mincinoasa ceea ce declar prima data (doar ca nu sunt principalul martor ) si conform articolului 260 din Codul Penal n-ar trebui sa intru in niciun fel de incurcatura. Nu am mai avut niciodata tangenta cu asa ceva (declaratii, prezentari la procese) dar din cate am inteles conteaza declaratia pe care o dau acolo . Oricum agresorii sunt vinovati... Multumesc!
Nu am avut ca intentie asta . Am fost asigurat de catre politistul din sat ca nu se va ajunge la tribunal . Nu e nicio diferenta intre declaratie scrisa la sectia de politie si prima marturie care se face in cadrul procesului? Nu este mai important sa zic adevarul in fata instantei? (mentionez ca faptele relatate s-au intamplat intocmai, iar eu doar am auzit strigate, zgomote ...iar in declaratie am mentionat ca i-am si vazut pe cei doi agresori ceea ce nu s-a intamplat ). Au fost alti vecini care au vazut totul, unul dintre ei fiind martor si mi-a povestit si mie. Credeam ca voi ajuta victima. Chiar daca am facut o declaratie..Victima care a intentat procesul poate renunta la prezenta mea ca martor (sa nu mai fiu nevoit sa trec prin stresul asta)? Nu ma lasa constiinta sa mint in fata instantei , desi faptele s-au intamplat intocmai. Cum ma poate ajuta asta...? Va multumesc!
Buna seara!

As avea nevoie de cateva sfaturi din partea dumneavoastra.
In urma cu cateva luni a avut loc un incident in apropierea casei mele. A avut loc o incaierare intre 3 sateni ( 2 dintre ei l-au lovit pe celalalt cu un par respectiv coada unei furci) . Am auzit zgomote, dar cand am iesit afara am vazut victima insangerata, iar vecinii sunasera intre timp la ambulanta. Doream ca atacatorii sa plateasca cumva , iar dupa relatarile vecinului meu (care a vazut tot ce s-a intamplat si mi-a povestit si mie) am dorit sa fac si eu o declaratie. In declaratie am zis ca am apucat sa vad victima la pamant si pe cei 2 atacatori (ceea ce in realitate nu s-a intamplat). Am zis de la inceput ca imi retrag declaratia daca se ajunge la tribunal, dar am fost asigurat atat de politistul care mi-a luat declaratia cat si de nepotul victimei ca nu se va ajunge la acest stadiu. Au trecut lunile, nu mi-a zis nimeni nimic...si ma trezesc ca s-a ajuns la proces, am fost citat sa ma prezint in calitate de martor, dar nu m-am putut prezenta facand facultatea la zi intr-un alt oras. Mi s-a trimis mandat de aducere (pe care l-am semnat fiind in aceasta perioada in vacanta) dar pe data respectiva tot nu ma pot prezenta fiindca voi avea ore la facultate.
Acum urmeaza intrebarile :
1. Ce pot pati daca nu ma prezint avand in vedere ca in acea perioada voi avea ore la facultate? Precizez ca sunt la facultatea de farmacie (daca conteaza sau nu) . Este posibil sa fiu amendat?
2. Imi dau seama ca am facut o foarte mare prostie pentru ca am declarat ceva ce nu am vazut de drept. Intentionez sa ma prezint la proces, dar pentru nimic in lume nu as depune o marturie mincinoasa .. as spune exact cum s-a intamplat..faptul ca am auzit zgomote si ca apoi am vazut victima insangerata. Avand in vedere ca inca nu am facut nicio marturie ..dar voi spune adevarul in fata instantei ce mi se poate intampla? Mi se poate intocmi vreun dosar pensal, pot sa primesc amenda? Mentionez ca inculpatii pana in momentul de fata nu au fost arestati, amendati ..deci declaratia facuta nu a avut repercursiuni asupra lor.

Va multumesc foarte mult pentru ajutorul acordat