avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Activitate mzmz

Activitate mzmz

Răspuns la discuția taxe si impozite
Tatal meu nu are alt domiciliu, decat cel declarat la adresa respectiva, unde si locuieste din anii '60.
Este imperios necesara dezbaterea mostenirii sau este de ajuns prezentarea certificatului de deces al mamei, impreuna cu documentele care atesta gradul de handicap al tatalui?
La inceputul anilor '60, casatorita fiind, mama mea a dobandit o locuinta de serviciu pe care, ulterior, conform inlesnirilor legislative din anii '90, a cumparat-o cu plata in rate. De mai bine de 12 ani nu mai exista rate de achitat si nici alte taxe, cu exceptia impozitului anual, imobilul fiind achitat in integralitate. Nu poseda loc de parcare auto, nici autoturism sau alte terenuri.
In urma cu 18 luni, mama a decedat. In apartament locuieste in continuare tatal meu, pensionar, aflat in evidenta serviciului social de specialitate cu handicap grav, gradul 4, constand in amputarea diabetica a ambelor picioare, 3 infarcturi miocardice, afectiuni oculare severe evolutive etc. Ca forma de venit are pensia de vechime neintrerupta plus ajutorul social pentru gradul maxim de handicap.

Intrebari:

1. Am inteles ca ar exista o prevedere legala in lumina careia tatal meu ar fi scutit de plata impozitului pe imobil?
2. In caz contrar, de care anume taxe si impozite ar putea fi scutit?
3. Cum se identifica prevederile respective (lege, OG, OUG, art, lit. alin.)?
4. Care este modalitatea legala de aplicare a legii, ce documente trebuie depuse si unde anume, altfel spus, ce demersuri trebuie intreprinse?
5. Data de la care prezumtivele prevederi se aplica este identica cu data decesului mamei mele, respectiv de cand a ramas singur in imobil?

Precizari:
Tatal meu este sotul supravietuitor, unul si acelasi cu care mama era casatorita la data dobandirii imobilului ca locuinta de serviciu si, respectiv, la data cumpararii lui in rate
Nu exista alti mostenitori directi, decat eu, in calitate de fiica