avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 117 soluții astăzi
Forum Activitate vovy

Activitate vovy

Răspuns la discuția Dezbatere mostenire

In termen de sase luni , sucesorii au acceptat, expres sau tacit, succesiunea .(actele de acceptare implicita trebuie demonstrate, spre exemple, prin vointa neindoielnica de a succede, in acest sens amintesc preluarea bunurilor de catre succesibili , in scopul detinerii lor).

Neacceptarea succesiunii in termen legal ii face pe succesibili straini de succesiuni.


Renuntarea la succesiune vizeaza intreaga succesiune ( este totala )

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for...
Follow us: Avocatnetro on Facebook

Ceilalti mostenitori nu au preluat bunuri in scopul detinerii; fiind plecati din tara.
Cum ar fi putut accepta tacit succesiunea daca nu au intreprins nici o actiune pana acum?

Termenul de 6 luni se numara de la deces sau de la deschiderea succesiunii la notar?
Cum procedez in cazul in care nici dupa moartea mamei (acum 30 de ani) nu s-a dezbatut succesiunea?
Daca eu deschid succesiunea (platind taxele notariale) implinind toate demersurile, cum pot solicita impartirea cheltuielilor intre frati ?
Răspuns la discuția Dezbatere mostenire
Eu vreau sa pastrez totul de la parinti pentru ca m-am mutat si am investit la tara.
Fratii vor sa vanda si sa-si imparta banii, ei fiind plecati in strainatate.
Nu stiu cum sa fi acceptat tacit succesiunea fratii mei, pentru ca dupa moartea mamei nimeni nu a facut nici un demers, toate bunurile fiind administrate de tata pana la deces.

In cazul nentelegerii privind valoarea mostenirii instanta poate stabili / indica un pret de vanzare? Instanta poate da hotarare de plata in rate catre ceilalti maosenitori ?
Se poate cere compensare pentru faptul ca in ultimii 2 ani de viata tata a fost ingrijit de mine, si ca inmormantarea si toate cele crestinesti le-am suportat eu ?

Va multumesc !
Intrbuintez terenul agricol si casa tatalui meu, de la moartea sa.
Nimeni nu a facut nici un demers pana acum (20 de luni de la deces).
Vreau sa aflu daca pot pastra casa si terenul in conditiile in care mai am 3 frati cu drept de mostenire. Fratii avand 3/4 pot vinde fara acordul meu proprietatea?
Stiti cum procedeaza instanta in cazul in care nu exista acord intre parti?
Va rog sa-mi raspundeti daca v-ati confruntat cu o astfel de situatie!

Multumesc tare mult!
Graba politistului te poate si ajuta, dar si incurca.
De regula in sange iti iese dublu si chiar mai mult decat la etilotest.
Foarte important ce ai declarat la recoltare (ce ai mancat, cat ai baut si in ce interval, ai varsat) Daca ai baut 5 beri de la 17.00 la 01.00 dar in ultima ora ai consumat 3, clar ca iti va iesi mai mult in sange.
Nu astepta pentru ca timpul e pretios.
Mergi la medicina legala si plateste taxa pt analize ca Politia n-are fonduri si obtii rezultatele dupa juma' de an. Dupa ce ai rezultatul mai vorbim...
Multa bafta!
Daca politistul de caz a propus amenda admin, nu inseamna ca aceeasi va fi si parerea procurorului. Cu procurorul care se ocupa de caz nu vorbiti prea usor.
Nu mentionati daca ati fost la parchet pentru prezentarea rechizitoriului de catre procuror. In caz ca nu , atunci cand veti fi citat sa aveti pregatite inca doua caracterizari (de la locul de munca ....facultate.....vecini) asta e #-o . Vorbiti si cu politistul despre caracterizari si el le poate adauga in dosar. Va ajuta foarte mult de exemplu sa precizati daca ati fost intr-o misiune internationala (Irak.....) sa dati dovada de responsabilitate si sa se vada clar ca regretati fapta. Se poate da NUP si pentru 1.05m/l , dar totul depinde de procuror. Eu am avut o alcoolemie 0.45mg/l etilotest si stabilita la ora opririi in trafic de 1.1mg/l in sange si am obtinut NUP cu amenda admin. max. 1000ron + 100ron cheltuieli judiciare dupa 1an si 2luni de la incident. Pana atunci (solutionarea dosorului) aveti dreptul de a conduce cu procura (la fiecare 30 zile) de la parchet si prelungire a dovezii de la politie
Rabdare si multa bafta !
Răspuns la discuția Calcul alcoolemie
Mie mi s-au prelevat 3 probe:
ORA20 - 1,05mg; ORA21- 0.80m; ora22 - 0,65
Am fost oprit la 19.30
Cat estimati ca ar fi putut avea in sange daca am baut 3 beri, ultima in intervalul 18.30-19.00
Merita sa cer recalculare? Am sanse ?
Răspuns la discuția Calcul alcoolemie
Prima proba (20.05) din prima trusa a fost recoltata si cutia sigilata. Testele de echilibru OK. Am plecat de la spital la politie pt. declaratie . La intoarcere politistul in graba a scapat cutia; din spate venea un biciclist care a calcat peste ea.Ajunsi la spital medicul a decis sa se deschida o alta trusa21.10 si sa preleveze alte 2 probe.
Prima proba nu am vazut-o distrusa ci doar cutia rupta cu sigiliul.
Inspectorul care s-a ocupat de caz mi-a zis sa -mi platesc analizele ca politia nu are bani si va trebui sa astept. Am platit imediat. De la laborator mi s-a comunicat ca prima valoare e 0.80 (ora21.10) iar a doua 0,65(ora22.00) Dupa sase luni de vizite repetate la politie in scopul solutionarii cazului mai rapid. primesc citatie sa ma prezint la politie, unde mi se aduce la cunostinta ca: SURPRIZA ! s-a luat in calcul si prima proba din prima trusa si ca are valoarea 1,05, iar intarzierea se datoreaza faptului ca proba nu a fost platita (eu n-am fost instiintat ca trebuie sa platesc si proba din cutia deteriorata)
Din ce am mai citit si intrebat alcoolemia scade sau creste cu 0.15mg/ora. Ceea ce nu inteleg este cum s-a ajuns sa fie mai mare cu 0.25. La data opririi 19.30 nu aveam in nici un caz 1.30mg/l de la 3 beri (ultima consumata in intervalul 18.30 -19.00)
CE MA SFATUITI SA FAC ?
Răspuns la discuția Calcul alcoolemie
Recalcularea o cer acum, sau astept intai un raspuns oficial al procurorului.
Vreau sa stiu mai exact pana cand pot face demersul, daca se trimite catre judecator dosarul mai pot cere recalculare?
Răspuns la discuția Calcul alcoolemie
Multumesc mult pentru raspuns.
Tot teoretic am aflat ca alcoolemia scade cam cu 0,15mg/l in timp de o ora.
E posibil ca valoarea din sange la momentul opririi sa fie de 3 ori mai mare decat cea din aerul expirat ?
Sunt curios cum se determina valoarea din sange fara datele referitoare la cantitatea de alc. consumata, hrana, timp scurs de la momentul consumului si pana la cel al opririi. Poate fi determinata exact concentratia (procedeu chimic) din sange fara aceste date?
Va rog sa-mi explicati si mie daca stiti cum se calculeaza alcoolemia.
Am fost testat cu aparatul etilotest si a rezultat o alc. de 0.43 mg la ora 19:48. La 20:05 mi s-a recoltat o proba a carei cutie si sigiliu au fost distruse; la ora 21.10 mi s-a s-a recoltat o prima proba din a doua trusa' dupa care cea de-a doua proba la interval de aprox. o ora - 22.00. Precizez ca in intervalul 16-19 am consumat 1500ml bere. Am o greutate de 80kg si o inaltime de 1.80m, varsta 30ani, inainte de a consuma alcool nu am mancat (mai precis de la ora13.30)
Probele a doua si a treia au rezultatele 0.80mg/l respectiv 0.65mg/l.
Dupa 8 luni politia ma informeaza ca a fost testata si prima proba si are valoarea de 1.05mg/l.
Cum sa procedez ? Ma avantajeaza daca cer o recalculare ?