avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1504 soluții astăzi
Forum Activitate nuf33

Activitate nuf33

Răspuns la discuția Am drept de coproprietar?
multumesc!
Buna ziua!Va rog sa ma sfatuiti in legatura cu un gest necugetat pe care l-am facut si care mi-a adus o paguba de aproximativ 17000 euro.
In 2010 am hotarat sa construiesc o casa.Nu aveam teren, dar mama mea detinea o bucata de pamant primita in urma unei succesiuni.In urma discutiilor purtate cu aceasta, am stabilit sa ridicam impreuna o casa cu etaj pe terenul ei, eu urmand sa locuiesc la etaj, iar ea la parter.Proiectul casei si toate autorizatiile necesare au fost suportate in mod egal, acestea fiind facute pe numele ei.Intelegerea a fost ca fiecare sa suporte in mod egal cheltuielile.Intrucat nu mai aveam bani, am facut un imprumut in banca de 10000 euro,pe 10 ani, cu care am ridicat casa (doar scheletul din lemn).Cum mama mea nu mai avea bani, am continuat sa investesc, la etaj, unde urma sa ma mut. Prietena mea a mai facut un imprumut de 5000 de euro, cu care am construit doua camere la etaj si baia..si am mai investit 1400 euro pentru acoperis. Ne-am mutat acolo si am asteptat ca mama sa isi vanda apartamentul, pentru a imi da diferenta de bani, adica 5000 euro de la scheletul casei(parterul) si 700 euro de la acoperis. Undeva prin septembrie 2011 si-a vandut apartamentul si a continuat lucrarea la casa, incluziv achitandu-si datoria fata de mine.Problema este ca ne-am certat si nu vrea sa imi faca niciun act pe partea de la etaj.Casei inca nu i s-a facut intabularea si cadastrul...exista vreo sansa sa fiu trecut in calitate de coproprietar al casei, sau fiindca totul a fost facut pe numele ei, i se cuvine, iar eu sunt doar fraierul care a investit?Exista vreo sansa sa imi recuperez banii?Pot fi alungat legal din casa?