avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1750 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters236108

Activitate ContSters236108

Buna ziua,

In perioada 11 noiembrie 2006 - 15 martie 2011 am lucrat ca agent de asigurare, in acelasi timp neangajat cu carte de munca.

Firma de asigurare a platit contributiile sociale, CASS si Somaj (16.5% in total) pe perioada iulie-decembrie 2010, ca reactie la aparitia normelor de aplicare si textele OUG 58 respectiv 82 din 2010 cu privire la obligativitatea virarii contributiilor de catre angajator pentru colaboratorii "dependenti".

Dupa 1 ianuarie 2011 firma mi-a pus la dispozitie un contract nou in care am fost trecut printre colaboratorii "independenti", deci obligatia calcularii si virarii contributiilor imi reveneau mie personal. :O

Vineri, adica in 06.01.2012 am primit o somatie de la CAS (Pensii) cu urmatorul text: " Avand in vedere declaratiile de asigurare depuse conform legii nr. 571/2003 modificate prin OUG 58/2010 si OUG 82/2010 coroborate cu dispozitiile HG 791/2010, dvs. figurati in evidentele noastre cu obligatii de plata restante, stabilite conform legii in perioada de la data 01,07,2010 pana la datade 10.09.2010, in suma de 1459..." sa platesc la contributia CAS o suma de 1459 RON pe perioada 01.07.2010-10.09.2010, suma incluzand majorari (203) si penalitati (163) la suma de 1091 RON.
Nu inteleg de ce vorbesc ei de "declaratii" daca eu am depus una singura in 25 august 2010 si dupa asta niciuna si de ce se refera la OUG 58/2010+OUG 82/2010 +HG 791/21010 daca pe vremea respectiva a existat doar OUG 58/2010.

In aceasta perioada stiu ca era in vigoare OUG 58/2010. In vremea respectiva in 25 august 2010 am trimis prin posta declaratia de CAS, cu venitul pe iulie si cu cota de 10.5%, apoi n-am mai depus nimic, nici alta declaratie pe august-septembrie, nci contributii.

Am primit doar o confirmare de primire ca au primit plicul meu depus in doua exemplare, dar nu am mai primit nici inregistrata, nici stampilata nimic. Eu nu am nicio hartie de la ei, care sa fie emis dupa declaratia mea.

In noiembrie 2010 am primit prima notificare ca am 1091 de RON de plata. M-am deplasat la CAS si acolo mi-au spus ca daca este platita suma atunci pot sa uit de suma aceasta. Nu mi-au cerut nicio dovada sa prezint. Eu am stat linistit, stiind ca firma a retinut si a virat contributiile.


Acum vreau sa intreb ce pot sa fac, cum pot sa dovedesc ca acele sume au fost platite in perioada respectiva de catre firma la care am lucrat? Eu atunci am depus declaratia la CAS ca reactie la aparitia ordinului 58/2010, dar concomitent a depus si firma, si a virat si banii. Acum am ramas cu obligatia asta, conform declaratiei pe care normal nu trebuia sa-l depun si eu.Pot cere eventual anularea aceste obligatii in instanta? Sau cum pot se poate stinge aceasta obligatie?

La fel este si sora mea, si ea a primit o astfel de somatie, a depus si ea acea declaratie in 25 august 2010 la CAS, dar de la ea nu s-a retinut nimic de la firma, deoarece ea a fost intre timp angajata cu carte de munca in alta parte. Ce se poate face in cazul ei? Se mai poate cere anularea?

Nici in momntul de fata firma la care am lucrat nu stie sa spuna exact daca eu eram obligat sa paltesc contributii CAS, si nici daca era bine ca a virat acei bani.
Functionarii de la CAS stiu un singur lucru sa spuna: " mergeti la casa , platiti ce este scris pe hartie si apoi povestim mai departe", adica menirea lor nu este sa aplice legea, sa caute acei bani vrati si sa puna pe numele meu si este pur si simplu sa adune banii. X-(

Va rog sa-mi dati o parere pentru ambele cazuri prezentate mai sus. Termenul de plata este de 15 zile.

Va multumesc.