avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1993 soluții astăzi
Forum Activitate livakhe1

Activitate livakhe1

eu stiu ca autorizatia este valabila 1 an de la data cand a fost emisa cu posibilitatea de prelungire pentru inca 1 an,daca constructia a fost facuta la rosu cum se spune si are acoperis se poate face receptia locuintei sau mai bine spus a constructiei.insa pentru ca exista si partea asta a lucrurilor pentru ca receptia sa se poata efectua autorizatia trebuie sa fie valabila adik sa fie ori in primul an sau in anul de prelungire.
Discuție contract munca
Buna ziua,
sunt pensionar cu vechime integrala ,in MApN.Am dreptul sa mai muncesc?de exemplu la primaria din comuna coordonator ISU?
asta este valbila cand ai procent din venit .dar cand ai deja suma fixa atunci ar trebui intervenit in instanta ca acea suma fix sa nu depaseasca 1/4 din venit daca cumva va fost diminuat venitul.asta pentru 1 copil
daca ai 1/4 retineri /luna din venituri pentru pensie alimentara pentru 1 copil minor aceasta se calculeaza din venit .sa zicem ca in ianuarie ai 2400 lei venit in acea luna vei platii 600 lei /daca luna viitoare ai 3500 lei venit vei platii 875.deci sporurile se iau in calcul chiar plata orelor de zbor,plata salturilor cu parasuta.nu se iau in calculul norma de hrana,bani pe echipament diurna,primele,recompensele.Am patit-o pe propia piele.timp de 2 ani pana copii au ajuns la varsta majoratului,si nu au urmat o forma de invatamant superior.caci altfel plateam pana la implinirea varstei de 25 de ani.msm.
Discuție TAXA AUTO 2
Buna ziua,
acum pentru ca taxa auto a fost suspendata imi pot recupera taxa de inmatriculare in totalitate?
Discuție taxa auto
am cumparat masina in august 2008 prin firma de leasing .pe ordinul de plata apare firma de leasing ca a platit nu eu cum imi pot prima diferenta de bani inapoi?