avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1008 soluții astăzi
Forum Activitate DonCrys

Activitate DonCrys

Buna ziua! Am o problema cu un proces penal pentru alcoolemie(nu am avut accident, nu am fost recalcitrant, am cooperat... doar ca am fost prins cu alcoolemie la volan)... am primit o citatie cum ca este ultimul termen si trebuie neaparat sa ma prezint, mentionez ca s-a amanat de 4 ori pana acum... eu sunt plecat din tara.. muncesc in strainatate cu contract... am inteles ca pot trimite o copie de la contract drept dovada ca am un motiv intemeiat de neprezentare, doar ca imi trebuie si o declaratie pe propria raspundere ca imi asum si regret fapta si trebuie legalizata la un notar... acum problema mare e ca nu stiu cum sa concep acea declaratie... aici as vrea un raspuns de la dumneavoastra
multumesc anticipat
Buna ziua! Sunt unul dintre miile de romani care au probleme cu cei de la o sc nebancara
In 10 octombrie 2007 am luat de la un magazin doua produse in valoare de 2505.39 ron. cel de acolo mi-a spus ca o sa semnam un act prin care o sa imi dea un card cu care sa platesc ratele (fara desfasurator sau altceva) si ca o sa am de plata in fiecare luna suma de aproximativ 65 ron. am inceput sa platesc mai mult, mai putin ... pana cand m-am decis sa inchei cu ei si am achitat tot ce aveam. adica la data scadenta de plata(30.04.2009) mai aveam 2810 ron si am achitat integral (pe 16.04.2009). ca pe undeva prin 20-25.05.2009 sa primesc iar plic de la ei cum ca am de achitat minim 93.52 ron din 2671.86 ron cu care eram inca dator la ei. sincer eu am spus ca nu le mai dau nimic si de atunci a inceput calvarul... telefoane, amenintari s.a.m.d. in prima faza am cedat le-am dat o perioada de timp de vreo 10 luni (comform graficului care mi l-au trimis) si am decis sa pun stop.
Am facut o scrisoare catre ei sa-mi trimita toate actele care le detin cu numele meu, dupa vreo 2 saptamani am primit ce am cerut (in tot acest timp telefoanele si amenintarile nu au incetat) iar acum mai nou am primit si la serviciu si acasa o notificare cum ca sunt executat silit.
Tot ce vreau sa stiu este daca pot sa fac ceva sa ii dau si eu pe ei in judecata sau sa opresc cumva executarea silita ... chiar vreau sa fac ceva, cumva impotriva lor, ca din cate am vazut hartuirea si falsa imformare a consumatorului la ei e ceva normal.