avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Activitate alex214

Activitate alex214

Răspuns la discuția Popriri
maine o sa contactez banca din nou, mult mai insistent.
am sa revin maine cu noi informatii.

va multumesc
Discuție Popriri
buna,
am si eu o nelamurire
sa va explic de la inceput.
pe 24 decembrie, verisoara mea, mia trimis banii folosind transfer elecronic din contul ei bancar din romania, in contul meu bancar din romania dar o banca diferita.
dupa cateva zile, deoarece a fost craciunul, banii au ajuns in contul meu in 27decembie i-am ridicat de la un bancomat din anglia, deoarece locuiesc in anglia de cativa ani.
sunt in mijlocul unor probleme prin anglia iar duminca 15 ianuarie am rugato pe verisoara mea sa mi imi trimita inca odata. ea mi-a trimis banii la fel, prin transfer electronic, astazi 16 ianuarie, bani au ajuns in contul meu, am fost la bancomat, am vazut balanta cu suma trimisa de verisoara mea, dar nu pot ridica nici un ban de la bancomat, imi arata mesajul ''please contact your card issuer'', dar dupa cum am zis, daca aleg interogarea soldului imi arata suma complecta.
am sunat la banca unde mi-am deschis contul, am fost transefrat la 3-4 departamente diferite, am explicat la fiecare in parte despre problema mea, dar de fiecare data eram transefart dintro parte in alta de la un departament la altu.
al 4-lea departament mi-au spus sa sun la numaru de pe spatele cardului.
am sunat la numarul respectiv, acolo am intalnit o doamna m-ai descurcareata decat cele 4 departamnete anterioare :) mi-a spus ca, cardul meu este activ, este valid, doar ca trebuie sa sun inapoi la numarul bancii unde mi-am deschis contul si sa cer cu departamnetul ''popriri''.
nu am fost in romania de cativa ani, doar acum in vara, cand mi-am si deschis acest cont.
nu am credituri
am o singura amenda luata in vara pentru nepurtarea centurii de sigurantza de 70 ron
si mai am ceva amenzi foarte vechi de mai mult de 5 ani, dar de care nu sunt sigur daca mai sunt valabile, cred ca le-au platit parintii mei mai demult, dar am inteles ca amenziile se prescriu dupa 3 ani oricum.

am si eu niste intrebari, va rog,
1. pentru ce se poate ''popri'' un cont de la o sapt pe alta ?
2. este valabila poprirea, fara luarea mea la cunostiinta?
3. ce altceva sa putut intampla
4. pot sa reclam banca pentru blocarea asta brusca a contului pe care a facuto fara sa ma instinteze nimeni?

va multumesc! astept raspunsuri!!