avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 656 soluții astăzi
Forum Activitate spremusik

Activitate spremusik

Discuție Mostenire
Dupa moartea tatalui meu, unul din frati a inceput in secret demersurile privind dezbaterea mostenirii.

Fratele meu sustine ca aceasta casa nu era trecuta pe numele tatalui meu ci pe numele bunicului de pe tata, acesta avand 3 copii.
Detin un contract de vanzare-cumparare prin care bunicul vinde tatalui meu pamantul pe care este construita casa.

Fratele meu a primit semnatura de la fratii tatalui meu ca renunta la partea lor de casa in favoarea lui unul neavand nici o pretentie iar celalalt in schimbul unei parti din pamantul tatalui meu.
De curand am aflat ca fratele meu provine dintr'o relatie extraconjugala pe care mama mea a avut-o in timpul casatoriei, tatal meu nestiind ca copilul care avea sa se nasca nu este biologic al lui. Noi suntem 3 frati iar fratele mai mare , copilul nascut din acea relatie vrea sa obtina tot: casa si terenurile. Momentan el sustine ca detine partea majoritara pentru ca si mama a facut act de vanzare-cumparare in favoarea lui. Banuiesc ca daca tatal meu stia adevarul despre venirea lui pe lume, lucrurile stateu altfel.

Intrebarile mele sunt:
Care este dreputul fratilor in conditiile in care unul dintre ei provine dintr-o relatie extraconjugala?
Intrucat nu a fost facuta succesiunea, fratele meu avea dreptul sa cedeze o parte din pamantul tatalui in schimbul dreptului asupra casei?
Care este dreptul mamei asupra casei dupa moartea tatalui meu?
Este posibil ca pamantul de sub casa sa fie pe numele tatalui iar casa pe numele bunicului?