avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1587 soluții astăzi
Forum Activitate dumytru

Activitate dumytru

multumesc,dar termenul curge dupa 6 luni de la ramanerea definitiva a sentintei sau dupa achitarea amenzii?Pe unde am intrebat,astea 2 raspunsuri diferite le-am primit.
Buna ziua.In urma unor probleme asupra carora nu mai intru in detalii,am ramas fara permis de conducere si mi s-a intocmit dosar penal.Am fost trimis in instanta,iar sentinta finala a fost pe 29 noiembrie 2011,in urma careia am primit o pedeapsa de 2000 lei amenda penala.Aceasta amenda si cheltuielile de judecata le-am achitat pe data de 9 decembrie 2011.Acum,problema e ca nu stiu nimic ce trebuie sa fac in continuare ca sa obtin permisul de conducere.Din lipsa de bani pentru a consulta un avocat,am intrebat pe unde am putut.La judecatorie,cand am scos hotararea judecatoreasca mi-a spus ca dupa un an de zile,in speta 29 nov. 2012 pot da iar de permis.Alt raspuns care l-am primit a fost anume ca deoarece am primit amenda penala pot da iar de permis dupa 6 luni de la data achitarii amenzii,in speta 9 dec. 2011,si alt raspuns asemanator ca dupa data ramanerii definitive a sentintei.Rog daca poate cineva sa ma lamureasca,si ce hartii de la Judecatorie ar trebui sa am la dosarul pentru permis,ca sa-mi justific dreptul de a da din nou pentru permis de conducere.Va multumesc celor ce pot si vor dori sa ma ajute.