avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 865 soluții astăzi
Forum Activitate DiPaco

Activitate DiPaco

Buna ziua
Va rog daca puteti sa ma lamuriti si pe mine cu termenul "Ordin de serviciu" care apare in HG 1391/2006 art 27 alin 2 lit b.
Eu conduc in interes personal un autoturism al firmei ce nu beneficiaza de deducerea cheltuielilor in cadrul firmei.
Exista formulare tip? Unde as putea gasi?
Salut
Acum doua zile mi-a fost intocmit un PV pentru depasire viteza legala si lipsa foaie de parcurs sau ordin de serviciu, eu conducand unul din autoturismele firmei.
Pentru viteza
Fapta savarsita prev. de art.121/1 din Reg. de apl. al OUG 195/02 sanctionata de art. 101/2 din OUG 195/02 R
Pentru foaia de parcurs
Fapta savarsita prev. de art. 147/1 din HG 139R/2006 (probabil HG 1391/2006), (Conducătorul de autovehicul sau de tramvai este obligat:
1.să aibă asupra sa actul de identitate, permisul de conducere, certificatul de înmatriculare sau de înregistrare şi, după caz, atestatul profesional, precum şi celelalte documente prevăzute de legislaţia în vigoare;)
si sanctionata de art.101/1/18 din OUG 195/02 R ((1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de persoane fizice:18. nerespectarea obligatiei conducatorului de vehicul de a avea asupra sa documentele prevazute la art. 35 alin. (2).)
Art. 147/1 din HG 1391/2006 si art. 35/2 din OUG 195/02 R sunt putin diferite, adica sa aiba acte respectiv sa prezinte acte.
Eu aveam o procura de la firma de a utiliza autoturismul in interes personal pe perioada 01.01.2012 - 01.01.2013, dar nu mi-a cerut decat foaie de parcurs sau ordin de serviciu. Autoturismul nu este cel care beneficiaza de deducerea cheltuielilor in cadrul firmei.
Credeti ca am temei legal sa contest PV?